Změňte předpisy o kvalitě ovzduší, vyzývá Evropská komise Česko

Změňte předpisy o kvalitě ovzduší, vyzývá Evropská komise ČeskoAKTUALIZOVÁNO
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) jednal s evropským komisařem Foto:

Foto: MŽP

Domov

Legislativa životního prostředí

Evropská komise ve čtvrtek vyzvala Českou republiku, aby do souladu s evropskými pravidly uvedla své právní předpisy týkající se kvality ovzduší. Výzva je prvním stupněm v řízení pro porušení povinností, které může teoreticky skončit až u unijního soudu. Praha má dva měsíce na odpověď.

Oznámení o výzvě zveřejnila komise v pravidelném každoměsíčním přehledu kroků, které dělá v situaci, kdy členské země EU nemají svá národní pravidla v souladu s evropskou legislativou.

U ČR, ale také u Bulharska, nyní komise zjistila nedostatky při zapracování několika ustanovení směrnice o kvalitě ovzduší do vnitrostátních právních předpisů, které nesprávně odrážejí některá důležitá ustanovení. V českém případě nejsou podle názoru unijní exekutivy účinným způsobem zapracována ustanovení týkající se mezních hodnot a některé definice. Například definice „těkavých organických sloučenin“ není v souladu s definicí použitou ve směrnici, uvedla ve čtvrtek komise.

V České republice je nyní na návštěvě i eurokomisař pro životní prostřední, námořní záležitosti a rybolov Karmenu Vella. Společně s premiérem Andrejem Babišem už mluvil o ochraně ovzduší, aktuálních návrzích Evropské komise ohledně plastů, ale i problematice migrace.

Vella je v ČR na dvoudenní návštěvě. Vedle jednání s Babišem má na programu i schůzku se zástupci Parlamentu a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Dorazil především kvůli tzv. Clean Air Dialogue, který se v ČR koná 7. a 8. listopadu. Cílem dialogu je umožnit diskusi k problematice znečištění ovzduší a urychlení možných řešení v jednotlivých členských státech.

Český premiér podle úřadu vlády Vellu ujistil, že kvalita ovzduší patří mezi jednu z priorit české vlády. Seznámil jej také se stavem legislativy v oblasti ochrany ovzduší a s aktualizací strategie kvality ovzduší v podobě Národního plánu snižování emisí a plánů kvality ovzduší.

Babiš jednal s Vellou i o odpadech se zvláštním zřetelem k problematice plastů. „V té souvislosti předseda vlády přivítal návrhy komise a rozhodnutí Evropského parlamentu, který na konci října podpořil směrnici o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí,“ uvedl úřad vlády.

Podle ministra Brabce jde spíše o technickou záležitost. „Jde o vyjasnění některých definic, například těkavých látek, kdy na úrovni expertů Evropské komise a našich expertů nedošlo ke sladění některých názorů. Netýká se to záležitosti, kterou jsme dnes diskutovali ohledně kvality ovzduší či konkrétních opatření proti znečištění,“ řekl na tiskové konferenci po jednání s eurokomisařem pro životní prostředí, námořní záležitosti a rybolov Karmenuem Vellou. „Naši odborníci to vyjádření studují a rozhodně to budeme implementovat,“ dodal.

„Je to vlastně shoda okolností, že to vyšlo na tento týden. Jedná se o korekci transpozice evropské legislativy do českého práva. Evropská komise je připravena České republice pomoci. Ale nechci snižovat význam této otázky, protože je důležité mít správnou legislativu,“ uvedl Vella.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Varování pro těhotné: Výzkum odhalil vliv znečištěného ovzduší na placenty matek

Nereálný, rozhodl soud a zrušil program pro zlepšení ovzduší v Praze

Související články