Varování pro těhotné: Výzkum odhalil vliv znečištěného ovzduší na placenty matek

Varování pro těhotné: Výzkum odhalil vliv znečištěného ovzduší na placenty matekNOVÉ
Panorama

ZNEČIŠTĚNÍ OVZDUŠÍ

zd Echo24

Nový výzkum přinesl první přímé důkazy o působení znečištěného ovzduší na ještě nenarozené děti. Částice nacházející se ve znečištěném vzduchu, jehož špatný vliv na vývoj dětí v prenatálním období prokázaly už dřívější výzkumy, podle vědců „cestují“ skrze matčiny plíce až do placenty. O výzkumu přednostně informuje britský The Guardian.

Doposud totiž nebylo jisté, jakým způsobem k poškození plodu dochází. Studie, která zahrnula matky žijící v britském hlavním městě Londýně, objevila v každé placentě usazené škodlivé částice nacházející se v ovzduší. Podle vědců je také dost možné, že se tak částice dostaly i přímo do plodů. „Je to znepokojivý problém – existuje výrazné spojení mezi znečištěním vzduchu, který matka dýchá, a dopady, které to má na plod,“ řekla doktorka Lisa Miyashitová z Queen Mary Univerzity v Londýně, která se na výzkumu podílela.

Podle ní je důležité snažit se znečištěnému ovzduší co nejvíce vyhýbat. „Vždy je dobré, pokud to je možné, vybírat si méně znečištěné cesty, když jste těhotná – samozřejmě i když těhotná nejste. Já se snažím vyhýbat frekventovaným ulicím,“ dodává Lisa Miyashitová.

Podle vědců nelze zatím potvrdit, zda se částice z placenty přesunou i přímo do plodu, ačkoliv výsledky naznačují, že je to možné. „Zároveň také víme, že se částice do těla plodu dostat ani nemusí, aby měly na jeho vývoj nepříznivý dopad. Pokud mají nějaký dopad na placentu, bude to mít přímý dopad i na plod,“ řekl Norrice Liu z Queen Mary University, další z členů vědeckého týmu.

Ačkoliv je potřeba další analýzy k úplnému potvrzení výsledků, podle Lisy Miyashitové nemohou přijít na jakoukoliv jinou variantu toho, co by nález mohl představovat. Dřívější výzkumy prokázaly znečištění placenty dýcháním znečištěného vzduchu u zvířat. Tento výzkum zkoumal placenty pěti žen, nekuřaček, které všechny porodily zdravé děti.

Řada výzkumů z minulých let již upozorňovala na negativní dopad znečištěného ovzduší na vývoj plodu, připomíná The Guardian. Vyplývá z nich spojitost mezi znečištěním a zvýšeným rizikem předčasného porodu či snížené hmotnosti narozených dětí, které mohou vést k celoživotním zdravotním problémům. Některé výzkumy naznačují i značný dopad na inteligenci narozených dětí, v roce 2016 pak vědci zjistili přítomnost nanočástic ze znečištěného ovzduší v lidském mozku. „Nejen, že znečišťující látky ničí dětem plíce, také mohou permanentně poškodit jejich vyvíjející se mozky – a tedy i jejich budoucnost,“ řekl dříve Anthony Lake z Dětského fondu OSN (UNICEF).


Čtěte dále: V EU se za 15 let objevilo na 670 nových drog. Dva Češi po nich zemřeli

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články