V EU se za 15 let objevilo na 670 nových drog. Dva Češi po nich zemřeli

V EU se za 15 let objevilo na 670 nových drog. Dva Češi po nich zemřeliNOVÉ
Drogy Foto:

Foto: Shutterstock

Domov

Aktivní obchod s drogami

Na evropské drogové scéně přibylo za posledních 15 let do konce loňska na 670 nových omamných látek. Víc než 70 procent z nich se vyrobilo v posledních pěti letech. Loni se v EU podařilo zachytit 51 nových drog. V Česku jich bylo 48, z toho 16 poprvé. Po užití nových látek loni zemřeli v ČR dva lidé, jeden měl závažné potíže. Informovalo o tom Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti (NMSDZ), které je součástí vládního protidrogového odboru.

V Ostravě se teď objevily nové syntetické kanabinoidy. Podle monitorovacího střediska je uměle vyrobená substance toxičtější než přírodní konopné látky. Policie uvedla, že by se do oběhu mohlo dostat i několik tisíc dávek drogy. Zatím látku užilo zřejmě šest lidí, měli pak zdravotní obtíže. Dvaatřicetiletý muž zemřel.

„Užívání nových psychoaktivních látek je spojeno s celou řadou zdravotních a sociálních rizik, často závažnějších než v případě tradičních nelegálních drog. V ČR je jejich výraznější výskyt patrný od roku 2010,“ uvedlo středisko.

Seznamy psychotropních látek, které škodí zdraví, obsahují úmluvy OSN z roku 1961 a 1971. Svůj seznam postupně rozšiřuje i Česko. Distributoři nové látky nabízejí jako legální alternativu už kontrolovaných drog, chemikálie k výzkumu, potravinové doplňky ke zvýšení výkonu či léčiva. Substance mají různé účinky – od stimulace přes euforii a halucinace po utlumení.

„Ve snaze vyhnout se kontrolním opatřením dodávají výrobci na trh stále nové látky účinkem pouze zdánlivě podobné již kontrolovaným látkám. Složení, farmakologické vlastnosti a dávkování nejsou známé, tudíž rizika spojená s užitím bývají daleko vyšší,“ uvedlo monitorovací středisko.

Loni český systém včasného varování zachytil 48 látek, z nich 16 poprvé. V roce 2016 to bylo 44 substancí a devět poprvé. V Evropské unii se loni podařilo odhalit 51 nových látek a předloni 66. Nejvíc jich bylo v roce 2014, a to 101.

Nové látky jsou převážně synteticky vyrobené. Většinou se podle výroční zprávy dovážejí z Číny a v Evropě se zpracovávají, balí a distribuují. V posledních několika letech se ale stále častěji objevují případy, kdy se nové omamné substance v evropských zemích i produkují. V Česku se to zatím nestalo.

Podle evropské výroční zprávy se některé nové látky prodávají legálně ve specializovaných obchodech a na internetu, ale také na černém trhu a na takzvaném darknetu.

Evropský systém včasného varování funguje od roku 1997. ČR se do něj zapojila v roce 2002.

Čtěte také: Kriminalita v Praze za pět let klesla o 38 %, třetinu činů páchají drogově závislí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články