Čínští vědci se chlubili fosílií nevídaného pavouka. Šlo o přemalovaného raka
VĚDecká fake news
Když se k vědcům z přírodovědného muzea v čínském městě Ta-lien dostala do rukou nebývale zachovalá fosílie pavouka, s nadšením zjistili, že se nepodobá žádnému z doposud objevených exemplářů. Úsměv jim však ztrpkl poté, co si o jejich objevu přečetl americký paleontolog Paul Selden, který dokázal, že jde ve skutečnosti o fosílii raka, k níž někdo přimaloval pavoučí končetiny, píše server Science Alert.
Čínští vědci zveřejnili svůj objev ve vědeckém časopise Acta Geologica Sinica, kde si publikace o novém exempláři pojmenovaném Mongolarachne chaoyangensis všiml americký paleontolog Paul Selden z kansaské univerzity. „Samozřejmě jsem byl velmi skeptický,“ řekl Selden s tím, že publikace obsahovala velmi málo detailů, a tak s pomocí kolegů nalezenou fosílii získal, aby se na ni mohl podívat sám.
Od prvního pohledu podezříval, že nejde o pavouka, protože otisk vykazoval řadu nepřesností. Aby potvrdil svá podezření, spolu s kolegou na univerzitě podrobili fosílii zkoumání pod fluorescenčním mikroskopem. Na něm se ukázalo, že je velká část fosílie s největší pravděpodobností dokreslená pomocí olejových barev. A že jde tudíž ve skutečnosti o špatně zachovanou a v oblasti nálezu velmi často se vyskytující fosílii sladkovodního raka. „Tyhle věci většinou vykopají místní venkované a zjišťují, jak by je mohly zpeněžit,“ tvrdí Selden.
Jde podle něj ale o značně přesvědčivou kopii a padělek nelze na první pohled rozpoznat, pokud člověk neví, co přesně hledá, což mohlo vést k oklamání čínských vědců, kteří podle Seldena nejsou experty na pavouky.