Stůjte při nás a vypovězte jadernou dohodu s Íránem, vzkázal Evropě viceprezident USA Pence

Bezpečnostní konference v Mnichově

Stůjte při nás a vypovězte jadernou dohodu s Íránem, vzkázal Evropě viceprezident USA PenceNOVÉ
Americký viceprezident Mike Pence Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Přišel čas, aby evropští spojenci Spojených států vypověděli dohodu o íránském jaderném programu, a aby stáli za Washingtonem, prohlásil v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci americký viceprezident Mike Pence. Írán je podle něj největším státním sponzorem terorismu a představuje největší nebezpečí v regionu Blízkého východu.

„Íránský režim je otevřeným stoupencem dalšího holokaustu,“ uvedl Pence o hrozbě, kterou tamní režim podle něj představuje. Navíc podle Pence Teherán hledá zbraň, jak toho dosáhnout. Proto je nutné se Íránu důrazně postavit. „Přišel čas, aby evropští spojenci přestali podkopávat americké sankce a stáli za námi a íránským lidem,“ prohlásil nezvykle tvrdě Pence.

Mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu loni vypověděl americký prezident Donald Trump. Země Evropské unie se k tomuto kroku nepřipojily, protože podle nich nezlepší bezpečnostní situaci na Blízkém východě, a naopak se proti vůli USA snaží dohodu zachovat v platnosti.

Varování před Huawei

Pence na mnichovské konferenci také ocenil navyšování rozpočtů na obranu v rámci NATO. „Viděli jsme mimořádný pokrok,“ uvedl s tím, že se počet členských zemí, které dávají na obranu přes dvě procenta hrubého domácího produktu, za poslední dva roky zdvojnásobil. Politik, který pokrok přičítá velkému tlaku prezidenta Donalda Trumpa, očekává, že se tímto směrem vydají i ostatní.

Spojencům ze Severoatlantické aliance v asi půlhodinovém projevu dal i další doporučení. Neměli by podle něj nakupovat zbraně na Východě nebo spolupracovat s čínskou telekomunikační firmou Huawei, která je podle něj bezpečnostním rizikem.

Americký viceprezident hovořil také o současné situaci v jihoamerické Venezuele. Všechny země světa by podle něj měly za jediného legitimního prezidenta uznat vůdce tamní opozice Juana Guaidóa. Jeho oponenta Nicoláse Madura pak Pence označil za diktárora, který musí ve funkci skončit

Ocenil také všechny partnery, kteří se tvrdě staví proti stavbě plynovodu Nord Stream 2, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltského moře. Stavbu dnes naopak obhajovala německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž Evropa i za studené války dovážela velké množství ruského plynu. Neví přitom, proč by dnes situace měla být o tolik horší, aby nebylo možné říct, že Rusko v tomto ohledu zůstává partnerem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Mnichově začíná bezpečnostní konference, vystoupí Merkelová či Pence

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články