Piráti v ofenzivě. Za otálení v Babišově kauze ženou Komisi k soudu

Kauza Babišova střetu zájmů

Piráti v ofenzivě. Za otálení v Babišově kauze ženou Komisi k souduNové 1
Domov

Karolína Vaverková

Mezi Evropskou komisí a českými Piráty to začíná silně vřít. Dva měsíce očekávali Piráti odpověď na svou výzvu, aby Komise urychleně rozhodla, zda český premiér Andrej Babiš (ANO) je, či není ve střetu zájmů. Doposud odpověď nepřišla a Piráti Komisi žalují. Piráti tlačí i na to, aby byly zveřejněny výsledky auditu, který kvůli dotacím pro holding Agrofert Komise v Česku počátkem roku uskutečnila. Ty Komise ale stále nemá.

Žalobou se podle Pirátů bude zabývat Evropský soudní dvůr. „Evropská komise i nadále odmítá vyhodnotit podněty týkající se porušování finančního nařízení ke střetu zájmů,“ zdůvodnili žalobu Piráti. Komise podle nich měla o podezření ze střetu zájmů rozhodnout už v lednu. „Komise přistupuje z pro mě neznámých důvodů vůči Andreji Babišovi shovívavě, a proto musí zasáhnout Evropský soudní dvůr a definitivně rozhodnout,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Komise prý navíc v rozporu s lisabonskou smlouvou o pravidlech fungování EU dosud neodpověděla na výzvu Pirátů z počátku letošního března, ačkoli tak měla učinit do dvou měsíců. Toto porušení pravidel Pirátům podle jejich vyjádření potvrdil nejmenovaný „zástupce Evropské komise z DG Budget“, tedy z ředitelství Evropské komise pro rozpočet.

Evropská komise, v Česku zastoupená mluvčí Magdalenou Frouzovou, nechtěla termín dvou měsíců komentovat, tedy ani potvrdit, ani vyvrátit. Už dříve ale deníku Echo24 odpověděla, že „Komise odpovídá na všechny dopisy, které dostane“.

Babiš o Pirátech: diletanti, novodobí marxisté

Premiér Babiš v pátek Piráty označil za diletanty. Za iniciativou vidí politickou kampaň proti své sobě. „Jsme týden před evropskými volbami, takže všechny tyhle aktivity Pirátů proti mně jsou klasickou předvolební kampaní, jak se zviditelnit na Babišovi a nahnat na něm body,“ zhodnotil Andrej Babiš pro server Novinky.cz pirátskou žalobu.

Předseda vlády pak přitvrdil. Piráty označil za novodobé marxisty bez programu, kteří jen udávají Českou republiku a premiéra do Bruselu a dělají ostudu. Podle Babiše nejsou schopni přijít s ničím novým, jen boří a přichází s nesmyslnými nápady. „Jejich působení můžeme ostatně posoudit v Praze, kde už tři čtvrtě roku vládnou. Doprava je v katastrofálním stavu, více méně nefunguje, stavby stojí a k tomu se paktují s protřelou firmou na billboardy, které zajišťují kšefty. Prostě parta úplných diletantů,“ uzavřel premiér.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na to reagoval, že by měl Babiš měl přestat kňourat. „Je v jeho zájmu, aby se ukázalo, že je jeho podnikání křišťálově čisté a že dodržuje zákony,“ uvedl na svém Twitteru.

Komise: Žádné dotace pro Agrofert

Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla loni nevládní organizace Transparency International ČR. Babiš podle ní může i po vložení holdingu Agrofert do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako premiér vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v ČR. Babiš to opakovaně odmítl.

Evropský parlament v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. O prvním dopadu tohoto „ultimáta“ čtěte ZDE, Komise prodloužila lhůtu pro proplacení dotací pěti projektům Agrofertu až o devět měsíců. V praxi to znamená, že jdou dotace Agrofertu nyní hrazeny z českého rozpočtu.

Dále čtěte: Kde je ten audit?