Piráti chystají žalobu pro nečinnost Komise. Otálí ohledně Babišova střetu zájmu
zdržuje evropská komise?
Zda je, či není český premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, bude definitivně jasné až po evropských volbách. Opoziční Piráti proto avizují, že otálení Komise s rozhodnutím může vést k žalobě pro nečinnost k Evropskému soudnímu dvoru. Mezitím odmítla česká sněmovna hlasy vládních ANO a ČSSD a vládu tolerující KSČM zabývat se střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s auditem, který se týkal unijních dotací pro společnost Agrofert. Babiš svůj střet zájmů dlouhodobě vylučuje.
Stížnost mají Piráti už připravenou. „Komisař Oettinger prohlásil, že nesplní termín a výsledky auditu tedy nebudou hotové v dubnu, jak několikrát v minulosti avizoval. Je s podivem, že k celé věci přistupuje tímto liknavým způsobem, ačkoli právní rozbor Evropské komise, který naopak střet zájmů premiéra Babiše potvrdil, byl zveřejněn v prosinci minulého roku,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Materiály ke stížnosti už máme připraveny, řekl deníku Echo24 už dříve Bartoš.
O čekání na rozhodnutí komise informoval europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na základě uzavřeného jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu europarlamentu s komisařem pro rozpočet Güntherem Oettingerem. Závěrečné zprávy z rozsáhlého auditu, který v minulých měsících prováděla Komise v ČR, připraví Komise do 15. května. Praha pak bude mít dva měsíce na reakci.
Pozdržení výsledků auditu považují za problematické Piráti zejména s ohledem na evropské volby. Proto chtěli, aby se premiérovým střetem zájmů premiéra v souvislosti s auditem zabývala i sněmovna. A aby přijala usnesení, které vyzve Evropskou komisi, aby neprodleně závěry o střetu zájmů premiéra poskytla především občanům ČR. Proti se postavili poslanci ANO, zatímco sociální demokraté a komunisté se hlasování zdrželi.
Na začátku března Piráti vyzvali Evropskou komisi, aby konečně rozhodla o dodržování finančního nařízení ke střetu zájmů, psali jsme o tom ZDE. Oettingerovi poslali v dubnu i osobní dopis, na ten ale zatím nereagoval. „Pokud neobdržíme odpověď ohledně finančního nařízení na počátku května, čili ve stanovené lhůtě, budeme nuceni se obrátit na Evropský soudní dvůr,” uvedl Ivan Bartoš.
Komise pravděpodobně odpoví, otázka ale je, jak a zda budou Piráti s reakcí spokojení. „Komise odpovídá na všechny dopisy, které dostane,“ vzkázala na dotaz deníku Echo24 Evropská komise.
Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá
Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla nevládní organizace Transparency International ČR i Piráti. Babiš podle jejich názoru může i po vložení holdingu Agrofert do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku. Babiš to odmítá.
Evropský parlament loni v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci Babišova střetu zájmů. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt. Nárokové dotace, tedy peníze na hektar či zvíře, ale získává Agrofert i nadále.