1 Pozemky na Novém Zélandu

Čech koupil rozlehlé pastviny na Novém Zélandu za několik set milionů

, NOVÉ

Témata: ,

Český podnikatel Lukáš Trávníček koupil na Novém Zélandu pozemky o rozloze více než 400 kilometrů čtverečních. Syn spoluzakladatele společnosti Pegas Nonwovens Jiřího Trávníčka je podle odhadů získal za 446 milionů korun. O akvizici pastvin a luk v oblasti Mt. White Station informovaly místní úřady i média. Podle Trávníčka se jedná o rodinnou investici. Informaci přinesl deník E15.

Oficiální částku Trávníček nezveřejnil, podle serveru Stuff.co.nz se ale podobně rozlehlé pozemky prodávají za přibližně 30 milionů novozélandských dolarů, částka tedy vychází na přibližně 446 milionů korun. Neuvedl, zda peníze na akvizici získal od svého otce, jedná se ale podle něho o rodinnou investici.

Většina pastvin je součástí takzvaného „korunního pronájmu“, nespadají tedy pod volnou držbu. Nájemce tak nezískává absolutní práva, ale podepisuje smlouvu jejich držení na dobu 33 let, s opcí na další využívání.

Trávníčkova společnost Southern Rangers získala povolení od místních úřadů až nyní, o změně vlastníka pozemků se přitom hovořilo již dříve. Aby podnikatel svá práva na půdu potvrdil, musí na území Nového Zélandu zůstat, a to i přes to, že má v zemi povolení k dlouhodobému pobytu.

Lukáš Trávníček, který měl podle svých slov k zemědělství vždy blízko, chce v oblasti zachovat chov ovcí a skotu. „Rádi bychom došli ke kompromisu mezi farmařením a přístupem pro veřejnost,“ uvedl Trávníček. Reagoval tím na skutečnost, že v minulosti se tamější pastviny staly oblíbenou investicí zahraničních milionářů. Ti pohyb veřejnosti po farmách omezovali, proti čemuž mnoho místních protestovalo.

Lukáš Trávníček dlouhodobě žije na Novém Zélandu – v listopadu 2013 získal povolení k trvalému pobytu – a jeho žena a děti mají tamní občanství. Loni v květnu se dočasně vrátil do České republiky, takže podle serveru radionz.co.nz v současné době nemá trvalé bydliště na Novém Zélandu. Proto je podle tamního zákona o zámořských investicích považován za cizince a ke zmíněnému nákupu pozemků potřeboval souhlas úřadů, který dostal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

O akvizici pastvin a luk v oblasti Mt. White Station informovaly místní úřady i média.

Více na https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/cech-koupil-za-stamiliony-pastviny-na-zelandu-1349582
O akvizici pastvin a luk v oblasti Mt. White Station informovaly místní úřady i média.

Více na https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/cech-koupil-za-stamiliony-pastviny-na-zelandu-1349582
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.