1 Krádež známého kocoura

Žena ukradla symbol Bulgakovova muzea, živého kocoura Behemota

NOVÉ

Témata: , ,

Drzá krádež kocoura, který se stal miláčkem návštěvníků moskevského muzea spisovatele Michaila Bulgakova, rozpoutala bouři vášní v ruské metropoli. Stala se událostí dne v mnoha médiích, než se ukradeného kocoura podařilo najít a vrátit zpět, napsala agentura AFP.

„Nejslavnější moskevský kocour“ žil v muzeu od roku 2005 a byl pojmenován na počest obřího kocoura ze slavného Bulgakovova románu Mistr a Markétka, který se jmenoval Behemot (v ruštině Begemot). Uprostřed týdne se zaměstnanci muzea obrátili na policii: očití svědci totiž tvrdili, že neznámá žena strčila Behemota do tašky a odešla s ním pryč.

Zpráva se okamžitě dostala do vysílání místních televizí a dokonce i celostátních. „Zmizení kocoura trápí celou Moskvu,“ hlásila televize Moskva-24. „Zmizel nejdůležitější člen personálu Bulgakovova muzea,“ zoufala si konkurenční stanice TV Centr.

Patnáctiletý kocour se totiž těšil oficiálnímu postavení člena personálu muzea i obrovské popularitě mezi návštěvníky, kteří se s ním často fotografovali. Podle některých médií tak zastával dvojroli pracovníka muzea a muzejního exponátu.

Policie vyhlásila po kocourovi pátrání a o několik hodin později se mazlíček muzea našel u nedalekého divadla. „Děkujeme přátelé! Bez vaší pomoci to mohlo dopadnout tragicky,“ napsali zaměstnanci muzea na facebooku. Muzeum nyní uvažuje o posílení kocourovy bezpečnosti, konkrétně o pořízení obojku s čipem umožňujícím vyhledání polohy.

„Behemot je v dobrém rozmaru, zotavil se z prožitého stresu. Ale zatím ho nenecháme se toulat,“ řekl jeden z pracovníku muzea televizi NTV. A ujistil, že kocour má v muzejní kanceláři dost krmě a „vše potřebné“.

Příběh tím ale nekončí. Podle listu Moskovskij komsomolec do muzea napochodovala tajemná únoskyně, aby vysvětlila své počínání. Kocoura si prý odnesla v přesvědčení, že v muzeu zvíře trpí a strádá, a tak mu chtěla pomoci. „Koukejte, vždyť má kožich celý pocuchaný. To vymyslel stylista?“ prohlásila v narážce na zprávy, podle nichž má prý Behemot k dispozici vlastního lékaře a kadeřníka. Ve skutečnosti se podle ní každá domácí kočka má líp než muzejní kocour.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Moskvě ukradli přístroj, ve kterém zřejmě trénoval i Gagarin

Kyjev s Bulgakovem. Volá vám Stalin

Z nového čísla Přece, ale možná pozdě. Jde o právo České republiky stavět jaderné elektrárny

Echo týdne: Staré pořádky, Blade Runner a ruská vražda ● Rozhovor: Musíme motivovat lidi, aby pracovali co nejdéle ● Esej: Quo vadis, Česko? ● Komentář: Proč se spokojíme s málem ● Fenomén: Když je pár víc než dva

 

Chtěli se mít líp Dlouhý pochod z Vajglova do Břidličné

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.