Učitelé požadují po Babišově vládě slíbené platy. Jinak hrozí stávkou
Vyšší platy
Učitelé se pokoušejí dostat z vlády slíbené navýšení platů už za letošní září. Podle kabinetu Andreje Babiše to však vypadá, že přidáno dostanou kantoři až od nového roku. Z usnesení Poslanecké sněmovny z loňského roku však vyplývá, že vláda měla navýšit platy už od 1. září. Pedagogická komora však s navýšením od nového školního roku počítala. Komora se tak nyní zaměří na to, aby se platy od ledna navýšily ještě více. Tedy aby pokryly i čtyři měsíce, které měli učitelé slíbené už v loňském roce. Pokud vláda podmínky nesplní, jsou učitelé ochotni stávkovat.
Pedagogická komora požaduje od vlády vedené Andrejem Babišem, aby odměnila učitele už od září. S tím však současný kabinet nepočítá a slibuje, že od ledna se zvýší tarifní platy učitelů o deset procent. Celkový nárůst platů by pak měl být u pedagogů patnáct procent a u nepedagogických pracovníků o deset procent. Komora se však vyššího ohodnocení za nový školní rok nechce vzdát a požaduje ještě vyšší navýšení platů.
„Chybějících patnáct procent za čtyři měsíce by dělalo pět procent za rok,“ řekl dříve Radek Sárközi. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová varuje, že si vláda neuvědomuje závažnost problému ve školství. Podle ní nejsou ředitelé na mnoha místech v zemi schopni sehnat učitele. Kvůli nízkým platům také chybí pracovníci na nepedagogických pozicích, zejména zaměstnanci ve školních kuchyních a na úklid.
Návrh na zvýšení platů už stačili podpořit poslanci za TOP 09 a Piráti. Souhlasné stanovisko má komora i od Asociace češtinářů a Unie křesťanských pedagogů. V úterý se navíc zástupci komory sejdou s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, kde se požadavek bude probírat.
„Vláda se ani nepokusila najít zdroje na splnění tohoto podnětu, který jí sněmovna dala formou usnesení. Zatímco zdroje na financování slev ve veřejné dopravě našla vláda velice rychle – nejvíce jich sebrala právě na ministerstvu školství, tak pro zvýšení platů učitelů od 1. září 2018 neudělala nic. Tvrdí přitom, že školství je pro ni prioritou a proklamace zvyšování platů učitelům doprovázelo premiérovu předvolební kampaň na billboardech po celé zemi,“ řekl k navyšování platů pirátský poslanec Lukáš Bartoň.
Pedagogy podporuje také horní komora parlamentu. Ministerstvo školství by mělo dle Senátu předložit návrh postupu pro zvýšení peněz do vzdělání. Senátoři také chtějí ohledně platů na vysokých školách meziročně zvyšovat jejich rozpočty o tři miliardy korun ročně.
Cílem pak je, aby učitelé v roce 2020 pobírali 130 procent průměrné mzdy. „Chceme záruky a jasný kontrolovatelný plán, že do roku 2020 by průměrný plat pedagoga měl dosahovat 130 procent průměrné mzdy ve státě,“ řekla například Gabriela Hrušková z Učitelské platformy. Po podobných zárukách volá i horní komora.
V loňském roce byl průměrný plat pedagogů 31 632 korun, průměrná mzda činila v té době 29 504 korun. Za tři roky se má plat zvednou na průměrnou částku 46 tisíc korun.