Konec idylického přátelství? Babiš má se Zemanem stále více rozporů

problémy v ráji

Konec idylického přátelství? Babiš má se Zemanem stále více rozporůNOVÉ
Domov

Vojtěch Šeliga

Spojenectví prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem dostává stále více trhlin. Oba politici se v poslední době názorově rozcházejí hned v několika zásadních otázkách. Babiš před Zemanovou cestou do Číny připomíná špatnou obchodní bilanci. Zeman zase upozorňuje na Babišovu roli v kauze Nikulin. Vysocí ústavní činitelé se neshodnou ani na tématech povýšení ředitele BIS Michala Koudelky na generála či sňatků homosexuálů.

Jedním z bodů, ve kterém se oba politici názorově střetávají, je otázka Číny. Prezident Zeman je znám pro svůj vstřícný postoj k říši středu, kam se chystá již po šesté za dobu, co je v prezidentském úřadu. Slibované čínské investice však stále nejsou v České republice příliš vidět. Babiš proto Číňany pokáral. Po jednání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Dubrovníku premiér uvedl, že čínské investice v České republice zatím nejsou na zcela uspokojivé úrovni. Podle něho je třeba, aby se „bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu“.

„Když jsem se díval na čísla obchodní výměny, tak to není žádná sláva,“ řekl Babiš. Dodal, že Čína mezi rokem 2017 a 2018 zvýšila prodeje do České republiky o šest miliard dolarů, kdežto „naše vývozy stouply jenom o 160 milionů“.

„To saldo mě rozčiluje. Rád pomůžu, ale musí to být konkrétní. Musíte konkrétně vědět, co byste tam prodali,“ zopakoval Babiš před českými podnikateli. „Já nevím, jak to tam funguje v té Číně. Všichni tam chodí jak na klavír. To jsou masy delegací, znovu a znovu, a já se vždycky ptám: Co z toho vypadlo? Co jste tam prodali?“ dodal.

Problematických bodů jejich politického přátelství však jen v posledních dnech přibylo několik. Vláda chce potřetí navrhnout ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku na jmenování do generálské hodnosti. Prezident Miloš Zeman ho loni dvakrát povýšit odmítl, BIS opakovaně ostře kritizoval. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček navíc uvedl, že bude Zeman postupovat stejně jako v minulosti. Zeman odmítl Koudelku povýšit loni v květnu a říjnu. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom loni v říjnu řekl, že mu Zeman povýšení šéfa BIS slíbil.

Zeman se v pořadu Týden s prezidentem také pustil do bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána za vydání ruského hackera Nikulina do USA. Ústavní soud dal totiž Zemanovi za pravdu, že Pelikán porušil hackerova práva, když nepočkal před vydáním na definitivní vyřešení Nikulinovy žádosti o azyl. Zeman rovněž připustil, že o Nikulinově vydání věděl i Babiš. „Já si nejsem jist, jestli byl informován i o právních důsledcích, to znamená o té stížnosti advokátů Nikulina,“ doplnil.

Téma, které v posledních měsících rozděluje společnost i oba ústavní činitele, je otázka sňatků homosexuálů. Babiš veřejně podpořil uzákonění sňatků homosexuálů. Zeman je však proti a v případě přijetí se chystá zákon vetovat. „Pokud bude tato předloha schválena, pan prezident zákon vetuje. Manželství je svazkem muže a ženy. O svém zásadovém postoji už pan prezident informoval pana premiéra,“ uvedl pro Echo24 prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Čtěte také: Konflikt na obzoru? Babiš podpořil sňatky homosexuálů, Zeman však má k dispozici veto