Konflikt na obzoru? Babiš podpořil sňatky homosexuálů, Zeman však má k dispozici veto
manželství pro všechny?
Premiér Andrej Babiš je v názorovém rozporu s prezidentem Milošem Zemanem. Babiš veřejně podpořil uzákonění sňatků homosexuálů. Zeman je však proti a v případě přijetí se chystá zákon vetovat. Otázka rozděluje poslance napříč stranami. Jakou má návrh ve sněmovně podporu, však není jasné. Iniciativa Jsme fér má na svých stránkách seznam 82 „férových“ poslanců, kteří se mají stavět kladně k návrhu. Číslo je však relativní, jelikož iniciativa uvádí i jméno předsedy KDU-ČSL Marka Výborného, který je přitom vůči návrhu v opozici.
Premiér Andrej Babiš nemá problém s novelou, která má uzákonit sňatky homosexuálů. V pořadu Partie televize Prima řekl, že na jednání poslaneckého klubu svého hnutí vystoupil ve prospěch návrhu. V hnutí ANO podle něj existují v této věci tři názorové proudy, za nejdůležitější považuje pečlivé vyřešení problematiky dětí. Úvodní projednávání novely a konkurenčního ústavního posílení manželství muže a ženy sněmovna koncem března ani na druhý pokus nedokončila.
Babiš řekl, že osobně s návrhem na sňatky homosexuálů problém nemá. „Myslím, že stejnopohlavní páry by měly mít stejná práva, jak je to manželství,“ uvedl na Primě. Zmínil zákonnou úpravu dědění či svědků při uzavření svazku. Připustil však, že v ANO existují různé názory. „Někteří říkají, že slovo manželství je spojení muže a ženy a je to nějaký symbol,“ konstatoval.
Andrej Babiš se však v otázce neshodne s prezidentem Zemanem. Ten je připraven zákon vetovat. „Pokud bude tato předloha schválena, pan prezident zákon vetuje. Manželství je svazkem muže a ženy. O svém zásadovém postoji už pan prezident informoval pana premiéra,“ uvedl pro Echo24 prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Skutečně 82 poslanců?
Za prosazení manželství homosexuálních párů dlouhodobě lobuje iniciativa Jsme fér. Po sněmovních volbách v roce 2017 zveřejnila seznam "férových" poslanců, o které se chce ve sněmovně opírat. „Férovou poslankyní nebo poslancem se stal každý, kdo v naší anketě podpořil manželství pro všechny nebo možnost přiosvojení dítěte registrovaným partnerem či partnerkou. Zařadili jsme i ty, co v únoru 2017 hlasovali pro zařazení novely zákona o přiosvojení na program schůze sněmovny, a ty, co aktivně podpořili kampaň Různé rodiny, stejná práva. Vážíme si všech poslankyň a poslanců, kteří se i nyní přidávají a manželství pro všechny podporují,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Jsme fér Filip Milde.
Iniciativa na svých stránkách uvádí například jméno čerstvého předsedy KDU-ČSL Marka Výborného: „Z KDU-ČSL, která nemá v řadách LGBT komunity zrovna nejlepší pověst, se do sněmovny dostal jeden férový kandidát – Marek Výborný.“
Samotný předseda však tvrdí, že patří na druhou stranu barikády. „Samozřejmě nebudu pro návrh na manželství pro všechny hlasovat, ani jsem nijak nezměnil názor. Přece to musí být všem jasné, když jsem autorem a předkladatelem návrhu ústavní ochrany manželství. Pokud jde o mé jméno, které tam figuruje, tak jsem se několikrát usilovně snažil, aby bylo škrtnuté. Zůstalo tam z doby předvolební kampaně, kdy jsem sice v jejich dotazníku odpověděl na vše negativně, jen v jedné otázce jsem projevil ochotu se setkat. Oni mě tam z nějakého důvodu uvedli,“ uvedl Výborný pro Echo24.
Poslanci hnutí ANO jsou rozděleni
Otázka manželství homosexuálů dělí strany napříč politickým spektrem, hnutí ANO není výjimkou. „Řekla bych, že je to napůl, jako na začátku. Jsou tam tři názorové proudy. Vzhledem k tomu, jak citlivé je toto téma, navíc nemáme závazné hlasování, názor pana premiéra bych určitě nebrala za relevantní v této otázce, bohužel. Navíc jeho názor není novinkou, ale v tomto případě bude opravdu každý hlasovat dle svého vědomí a svědomí,“ uvedla pro Echo24 Barbora Kořanová (ANO).
V prosinci přišel se třetím návrhem poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Na jeho kompromisní návrh se však snesla kritika, proto jeho prosazování odložil. „Návrh mám hotový. Ta varianta byla – práva ano, manželství ne. V momentě, kdy jsem se dostal do středobodu zájmu na jedné straně aktivistů, kteří si platili inzeráty proti mému návrhu, a na straně druhé radikálních názorů, které říkaly, že by tam neměly být zahrnuty děti, tak jsem nechtěl být v pozici šiřitele dobra. Oznámil jsem proto, že to odkládám a počkám si, jak tohle všechno dopadne,“ řekl Nacher pro Echo24.
Podle Jsme fér není Babišův postoj žádnou novinkou. „Premiér Babiš podporu manželství pro všechny vyjádřil již poněkolikáté. Novelu podpořil v roce 2018 společně se souhlasným stanoviskem vlády, dále na Radě pro lidská práva a také v poslaneckém klubu ANO. Jde především o otázku lidskou a ne politickou, a to může pomoci nejen dalším poslankyním a poslancům ANO, změnit pohled a manželství pro všechny podpořit. Poslankyně a poslanci by měli podporovat nás všechny a nejen jejich politické ambice nebo osobní názory,“ uvedl Milde.