Manželství není firma. Babišův návrh notářských rozvodů sklízí kritiku
snadnější rozvody
Nesporné rozvody by se mohly zjednodušit tím, že by o nich kromě soudu směl rozhodnout i notář. Kromě zjednodušeného řízení by měl návrh pomoci vytíženým soudům. Návrh premiéra Andreje Babiše se však nelíbí řadě konzervativnějších poslanců. „Stát by měl spíše instituci manželství chránit,“ říká například čerstvý předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Dokonce i koaliční partner ČSSD je k návrhu skeptický. „Manželství není to samé jako založení obchodní korporace,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka.
Babiš o myšlence na zjednodušení nesporných rozvodů informoval na svém Facebooku: „Plno věcí ještě čeká na zjednodušení. Selský rozum třeba říká, že když se dva lidi rozvádí a nemají mezi sebou žádný spor, tak by to mělo být rychlé a bezbolestné. Jenže není, je to byrokratické peklo. Takže notářská komora navrhuje možnost vyřídit nesporné rozvody, kterých je u nás mimochodem 15 tisíc ročně, přímo u notáře. A soudům aspoň zbude čas na skutečné případy.“
Kdyby bylo na notářích, tak nemají problém rozvádět dokonce i páry s dětmi. „Vychází se z toho, že u nesporného rozvodu dovedou nejlépe posoudit a zajistit zájem dítěte jeho rodiče a že jsou v tomto ohledu nezastupitelní. Pro obsah dohod jsou zároveň navrhována velmi přísná měřítka: např. u dohody o výživném musí být doloženy příjmy rodiče, potřeby dítěte a další majetkové poměry povinného rodiče,“ sdělila notářská komora pro Právo.
Minimálně v ANO má Babiš podporu i konzervativnějších členů hnutí, jako je Aleš Juchelka. „Je to určité řešení, jak pomoci zahlceným soudům. Pokud se domluví například na rozdělení majetku, nevidím to jako problém. I u soudu to trvá podstatně méně, pokud tam již přijdou s nějakým řešením. Určitě se tomu nevyhneme v otázce dětí. Opatrovnický soud to řeší nejen u sezdaných, ale i nesezdaných párů, pokud tam vzniknou nějaké nároky nad rámec dohody. Dokážu si to tedy představit. Vždycky, pokud se jedná o rozchod nebo rozvod, je lepší se dospěle domluvit. Praxe je mnohdy jiná. Proto například rozdělení dětí by měl činit soud, který vždycky bere v potaz nejlepší zájem dítěte,“ uvedl Juchelka pro Echo24.
Manželství je zcela mimořádný vztah
ČSSD je však opatrnější. „Rozumím názoru, že v případě bezdětných manželství směřujících k nespornému rozvodu by bylo na místě zvážit určitá procesní zjednodušení. Manželství ale není to samé jako třeba založení obchodní korporace, které může provádět notář. Jedná se z hlediska jednotlivce i z hlediska celé společnosti o zcela mimořádný právní vztah. Nepovažuji proto za vhodné, aby ukončení takového právního vztahu bylo možné pouhým souhlasným prohlášením u notáře. Diskusi se ale nebráním,“ uvedl pro Echo24 předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka.
Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová je však k návrhu otevřenější. „I v odborné veřejnosti z řad soudců zaznívá tato možnost pro zrychlení řízení a odbřemenění soudců. Jsem pro debatu tímto směrem. Poměry dětí bych se takto zatím řešit obávala,“ uvedla Valachová pro Echo24. Komunisté, kteří vládu podporují, jsou proti návrhu. Ani u bezdětných manželství by jej nepodporoval Stanislav Grospič, uvedl tak pro Echo24.
Pan premiér by se měl vyspat, říkají lidovci
Tradičně rodinný program mají lidovci. Je pochopitelné, že návrh na zjednodušení rozvodů jim příliš nevoní. „Nepovažujeme to za rozumné. Stát by měl spíše instituci manželství chránit,“ řekl serveru Echo24 novopečený předseda strany Marek Výborný.
Proti je i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Podle mě jde o další návrh pana premiéra, ze kterých by se měl vyspat a zjistit si, jak to dnes funguje. Nesporné rozvody jsou rozvedeny na jedno stání. U sporných působí soudce spíše jako mediátor. A zda jsou tam děti nebo ne, je úplně jedno,“ uvedl pro Echo24.
Piráti chystají svůj vlastní návrh. „Připravujeme vlastní návrh, který jde dál a povede rodiče k dohodě na péči o děti a teprve s touto dohodou by měli jít k soudu. Musíme změnit zvyk, že se o děti soudí, všechny to traumatizuje a rozbíjí to vztahy, naopak rodiče by se měli maximálně snažit o dohodu a stát by jim v tom měl pomoci, například bezplatným poradenstvím v rámci tzv. coechemského modelu. Soudy by měly do zodpovědnosti rodičů vstupovat jen tehdy, pokud se rodiče nedohodnou anebo se dohodnou ve zjevném rozporu se zájmy dítěte,“ vysvětlil pro Echo24 Jakub Michálek.