Lockdown v čínském stylu. Kvůli několika případům covidu je uzavřené čtyřmilionové město
UZAVŘENÉ MĚSTO
Čínské úřady kvůli lokálnímu šíření nákazy koronavirem nařídily uzávěru čtyřmilionového města Lan-čou v centrální části země. Všichni obyvatelé mají nařízeno zůstávat doma a ven mohou jen kvůli práci, nákupům či cestě k lékaři, uvedla agentura AFP. Za poslední den laboratoře v celé Číně odhalily pouze 29 případů lokálního přenosu viru SARS-CoV-2. Kolik z nich bylo přímo v Lan-čou, není jasné.
Čína se pandemii snaží potlačit politikou „nulové tolerance“ vůči novým případům nákazy a úřady jsou v poslední době ještě přísnější kvůli blížící se zimní olympiádě. Ta se má v Pekingu uskutečnit už za 100 dní.
Lan-čou je správním střediskem provincie Kan-su, od Pekingu je vzdáleno asi 1500 kilometrů.
Za poslední den testy v Číně odhalily 43 lidí nakažených koronavirem, 29 z nich jsou případy komunitní nákazy, informovala agentura Reuters. Většina nových případů je spojena s pohybem turistických skupin. Komunitní přenos se objevil v Pekingu a provinciích Kan-su a Šang-tung a autonomních oblastech Vnitřní Mongolsko a Ning-sia. Ve Vnitřním Mongolsku počet nově infikovaných od minulého týdne přesáhl stovku.
Čínská Národní zdravotní komise (NHC) vyzvala, aby úřady zajistily ještě rychlejší a dostupnější testování. Laboratoře mají podle ní být otevřené nonstop a výsledky by měly poskytovat do šesti hodin. Už v září NHC nařídila, aby města nad pět milionů obyvatel byla schopna otestovat všechny lidi na svém území do tří dnů.
Čína, která má 1,4 miliardy obyvatel, zaznamenala podle tamních úřadů od začátku pandemie necelých 97.000 případů nákazy koronavirem, 4636 lidí na covid-19 zemřelo.
V návaznosti na politiku nulové tolerance prosazovanou Pekingem v úterý oznámila chystané zpřísnění restrikcí pro mezinárodní cestovatele čínská poloautonomní provincie Hongkong. Tamní správkyně Carrie Lamová uvedla, že opatření zpřísní ve snaze zajistit průchodnost hranic s pevninskou Čínou. Již dříve přitom prohlásila, že možnost cest do a z ostatních částí Číny považuje za důležitější než otevřenost cizím zemím.
Hongkong má přitom již nyní jedny z nejpřísnějších podmínek pro vstup cizinců do země, většina cestujících musí strávit 14 až 21 dní po příletu v hotelové karanténě. Výjimku mají například diplomaté, vysoce postavení manažeři nebo Číňané z pevninské části země s povolením pobytu v Hongkongu. „Brzy oznámíme zrušení většiny výjimek z povinné karantény, které jsme udělovali specifickým skupinám návštěvníků ze zahraničí a z pevninské Číny,“ oznámila v úterý Lamová bez bližších podrobností.
Tamní podnikatelé si však dlouhodobě stěžují, že úřady tento významný světový obchodní uzel stále více oddělují od zbytku světa. Lamová v úterý tuto kritiku odmítla. „Hlavní výhoda Hongkongu spočívá v tom, že je vstupní bránou do pevninské Číny,“ řekla.