Majetková přiznání českých politiků: investují do lesů, polí i kryptoměn
MAJETEK POLITIKŮ
Investice do polí a lesů, kryptoměn, ale i nemovitostí či drahých aut. Vrcholní politici a představitelé státu odevzdali svá majetková přiznání, v nichž se lze mimo jiné dozvědět, kolik kterému z nich zbývá zaplatit z hypotéky nebo jaké nemovitosti přibyly do jeho portfolia za poslední rok.
Nejvyšší příjmy opět vykázal premiér Andrej Babiš. Na účtu mu přibylo 131,5 milionu korun, přičemž 76,6 milionů mu poslal holding Agrofert z jeho svěřenského fondu, uvádí server Novinky.cz.
Na svém kontě měl Babiš k poslednímu dni loňského roku 162,5 milionu korun, navíc ještě stomilionovou pohledávku. Téměř 29 milionů získal od švýcarské banky Vontobel a od svého hnutí ANO dostal 24 milionů. Hnutí, které Babiš založil, splácí Babišovi peníze, které do vzniku investoval (zhruba 124 milionů korun). Mezi výdaji premiér uvedl, že si koupil auto za 4,5 milionu a také obraz, který ho stál čtvrt milionu korun.
Z hlediska příjmů skončil na pomyslné druhé příčce poslanec Karel Schwarzenberg z TOP 09, který si připsal 45,8 milionu korun především díky společnosti Orlík nad Vltavou. Vloni Schwarzenberg koupil vinice a les celkem asi za 770 tisíc korun.
I mezi vrcholnými politiky přitom nechybí plátci hypoték a úvěrů. Mezi ně patří například vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), kterému zbývá ke splacení hypotéky přes dva miliony korun. Hamáček se také rozhodl investovat do kryptoměn, které vloni a v první polovině letošního roku zažívají bouřlivý vývoj hodnoty. Hypotéku pak splácí například další vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), kterému rovněž zbývá doplatit přes dva miliony korun.
Nejvíce do nemovitostí za loňský rok podle majetkového přiznání investoval šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, jehož dvousetmetrový pražský byt ho stál bezmála 25 milionů korun. Vzal si na něj hypotéku v hodnotě 8,4 milionu. Byt v hodnotě 14 milionů korun koupil i ministr školství Robert Plaga, vzal si na něj sedmimilionovou hypotéku. Hypotéky pak platí i sociálnědemokratičtí ministři Jana Maláčová (ministryně práce a sociálních věcí) a Jakub Kulhánek (ministr zahraničí).
V majetkovém přiznání se uvádí kromě nabytí nového majetku také figurování v různých orgánech společností nebo vedlejší příjmy a dluhy. Nic z toho dle svých přiznání neměli například ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr obrany Lubomír Metnar nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Naopak všichni ministři zdravotnictví, které do vlády nominovalo hnutí ANO, ve svých dokumentech uvádí velký majetek i vedlejší příjmy. Roman Prymula, který ve funkci strávil šest týdnů a po skandálu s návštěvou restaurace na Vyšehradě skončil, při své nominaci na post šéfa resortu vlastnil 11 nemovitostí a tři automobily. Jan Blatný pak při nástupu do funkce vykázal 29 nemovitostí, automobil a během svého půlročního působení dle svých slov získal ještě dva domy, louku, zahradu a další auto. Petr Arenberger, který skončil právě po skandálu ohledně svého majetku, vykázal 67 nemovitostí a téměř 40 milionů korun na různých účtech. Adam Vojtěch pak vykázal pouze vlastnictví dvou pozemků.
I opozice má hypotéky, Láska si koupil hausbót
Byt na hypotéku mají i členové opozičních stran. Mezi nimi i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, které zbývá zaplatit přes dva miliony korun, a také šéf Pirátů Ivan Bartoš. Ten musí ještě doplatit asi 1,25 milionu. Mezi další politiky s hypotékou patří například Jan Skopeček (ODS), Tomio Okamura (SPD) nebo senátoři Jan Horník (STAN) či Tomáš Goláň.
Senátor Václav Láska vloni koupil auto na leasing a také hausbót v hodnotě asi jeden a čtvrt milionu. Poslanec Petr Pávek (STAN) si zase koupil motorku za zhruba 900 tisíc. Politici ale investovali třeba i do polí nebo zemědělské techniky. Mezi ně patří třeba i poslanec Petr Bendl z ODS, který si za 200 tisíc korun koupil obraceč sena. Václav Klaus mladší (Trikolóra) zaplatil 1,7 milionu za ornou půdu.
Soukromý zemědělec Petr Pávek (STAN) si pořídil techniku za dva miliony. A na rozdíl od jiných politiků, kteří dávají přednost autům, si koupil motorku za 900 tisíc. Pole za asi 1,5 milionu korun koupil i senátor Tomáš Czernin (TOP 09).
Přiznání podle zákona o střetu zájmů jsou politici povinni zaslat za uplynulý rok vždy do konce června. Uvést v něm musí vedlejší příjmy a dary nad sto tisíc, tak dluhy a nově nabytý majetek. V případě nedodržení povinnosti jim hrozí pokuta až 50 tisíc korun.