Festival ve Varech končí. Podívejte se na vítěze a hvězdy na červeném koberci

Festival ve Varech končí. Podívejte se na vítěze a hvězdy na červeném koberciFOTOGALERIE
Prezident festivalu Jiří Bartoška s manželkou Foto:

Foto: Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Panorama

Slavnostní zakončení MFFKV

Echo24

Slavnostním udílením cen za nejlepší filmy a dlouhodobé přínosy tuzemské i světové kinematografii končí v Karlových Varech 53. ročník mezinárodního filmového festivalu. Křišťálový globus čekal na amerického režiséra Barryho Levinsona, držitele Oscara za film Rain Man. Další ocenění převzali český herec Jaromír Hanzlík a britský herec Robert Pattinson, známý především z upírské filmové ságy Stmívání. Podívejte se na festivalové hvězdy na červeném koberci.

Britský herec Robert Pattinson
Britský herec Robert Pattinson Foto:

Foto: Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

V hlavní soutěži karlovarského festivalu zvítězil koprodukční film s českou účastí „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“. Natočil ho rumunský režisér Radu Jude a dnes za něj při závěrečném ceremoniálu v hotelu Thermal převzal Křišťálový glóbus. Emocionálně působivý film přibližuje etnický masakr spáchaný rumunskou armádou na východní frontě roku 1941.

Koproducenty filmu byly Rumunsko, Česká republika, Francie, Bulharsko a Německo. S Velkou cenou festivalu je spojena odměna 25 000 dolarů (559 000 korun), která patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu. Film dnes získal i cenu Europa Cinemas Label za nejlepší evropský film v hlavní soutěži a v soutěži Na východ od Západu.

Jude, jeden z nejvýraznějších autorů současné evropské kinematografie, soutěžil s důmyslně koncipovaným filmem, který své téma rozvíjí zvolna a v detailech, ale působí i na divákovy emoce nevídanou silou. Skutečnou událost, která se stala, přibližuje prostřednictvím mladé aktivistické umělkyně, která se rozhodne tento incident inscenovat. Film ukazuje, že barbarství nemusí spočívat v páchání surových činů, neboť člověka k němu může dovést i pouhá zakrnělost svědomí.

Cenu za režii dostal český zástupce v soutěži Olmo Omerzu za režii filmu Všechno bude natočeného v koprodukci s partnery ve Slovinsku, Polsku a na Slovensku. Zvláštní cenu poroty spojenou s odměnou 15 000 dolarů (336 000 korun) si odnáší režisérka a producent filmu Cesta do Florianópolisu. Natočila ho argentinská režisérka Ana Katzová. Snímek získal i Cenu mezinárodní filmové kritiky, kterou uděluje Mezinárodní federace filmových kritiků.

Herečka Mercedes Moránová dostala za svou roli v tomto filmu Cenu za ženský herecký výkon. Mezi muži ji dostal Moše Folkenflik za roli ve filmu Geula izraelského režiséra Josepha Madmonyho.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vary končí oceněním Levinsona a Hanzlíka. Přijel i Pattinson ze Stmívání

Provařené dny 8: A tělo říká: Jdi