8 Slavnostní zakončení MFFKV

Festival ve Varech končí. Podívejte se na vítěze a hvězdy na červeném koberci

FOTOGALERIE

Témata: , , , ,

Slavnostním udílením cen za nejlepší filmy a dlouhodobé přínosy tuzemské i světové kinematografii končí v Karlových Varech 53. ročník mezinárodního filmového festivalu. Křišťálový globus čekal na amerického režiséra Barryho Levinsona, držitele Oscara za film Rain Man. Další ocenění převzali český herec Jaromír Hanzlík a britský herec Robert Pattinson, známý především z upírské filmové ságy Stmívání. Podívejte se na festivalové hvězdy na červeném koberci.

V hlavní soutěži karlovarského festivalu zvítězil koprodukční film s českou účastí „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“. Natočil ho rumunský režisér Radu Jude a dnes za něj při závěrečném ceremoniálu v hotelu Thermal převzal Křišťálový glóbus. Emocionálně působivý film přibližuje etnický masakr spáchaný rumunskou armádou na východní frontě roku 1941.

Koproducenty filmu byly Rumunsko, Česká republika, Francie, Bulharsko a Německo. S Velkou cenou festivalu je spojena odměna 25 000 dolarů (559 000 korun), která patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu. Film dnes získal i cenu Europa Cinemas Label za nejlepší evropský film v hlavní soutěži a v soutěži Na východ od Západu.

Jude, jeden z nejvýraznějších autorů současné evropské kinematografie, soutěžil s důmyslně koncipovaným filmem, který své téma rozvíjí zvolna a v detailech, ale působí i na divákovy emoce nevídanou silou. Skutečnou událost, která se stala, přibližuje prostřednictvím mladé aktivistické umělkyně, která se rozhodne tento incident inscenovat. Film ukazuje, že barbarství nemusí spočívat v páchání surových činů, neboť člověka k němu může dovést i pouhá zakrnělost svědomí.

Cenu za režii dostal český zástupce v soutěži Olmo Omerzu za režii filmu Všechno bude natočeného v koprodukci s partnery ve Slovinsku, Polsku a na Slovensku. Zvláštní cenu poroty spojenou s odměnou 15 000 dolarů (336 000 korun) si odnáší režisérka a producent filmu Cesta do Florianópolisu. Natočila ho argentinská režisérka Ana Katzová. Snímek získal i Cenu mezinárodní filmové kritiky, kterou uděluje Mezinárodní federace filmových kritiků.

Herečka Mercedes Moránová dostala za svou roli v tomto filmu Cenu za ženský herecký výkon. Mezi muži ji dostal Moše Folkenflik za roli ve filmu Geula izraelského režiséra Josepha Madmonyho.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vary končí oceněním Levinsona a Hanzlíka. Přijel i Pattinson ze Stmívání

Provařené dny 8: A tělo říká: Jdi

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.