2 KARLOVARSKÝ FILMOVÝ FESTIVAL

Vary končí oceněním Levinsona a Hanzlíka. Přijel i Pattinson ze Stmívání

AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Slavnostním udílením cen za nejlepší filmy a dlouhodobé přínosy tuzemské i světové kinematografii večer v Karlových Varech končí 53. ročník mezinárodního filmového festivalu. Křišťálový globus převezme americký režisér Barry Levinson, držitel Oscara za film Rain Man. Další ocenění převezmou český herec Jaromír Hanzlík a britský herec Robert Pattinson, známý především z upírské filmové ságy Stmívání.

Před večerním ceremoniálem byly uděleny ceny nestatutárních porot. Končí tak mezinárodní přehlídka, která od 29. června uvedla v několika stovkách projekcí přes 180 filmů.

Nestatutární ceny na Mezinárodním filmovém festivalu získaly filmy Cesta do Florianópolisu, Geula, Šalamounova hora a Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři.
Snímek Cesta do Florianópolisu získal Cenu mezinárodní filmové kritiky, kterou uděluje Mezinárodní federace filmových kritiků, Ekumenická porota udělila cenu filmu Geula režisérů Josepha Madmonyho a Boaze Jehonatana Jakova a Cenu Fedeora udělila Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří filmu Šalamounova hora režisérky Jelizavety Stišovové.
Cenu Europa Cinemas Label za nejlepší evropský film v hlavní soutěži a v soutěži Na východ od Západu získal film rumunského režiséra Radu Judeho Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři.

Britský herec Robert Pattinson uvedl před zaplněným kinosálem v Městském divadle Karlovy Vary futuristický western Rover. Divákům řekl, že o roli v tomto filmu velmi stál a považuje ji za velmi významnou ve své kariéře. Na příjezd hvězdy upírské ságy Stmívání čekaly desítky fanoušků. Herec se kontaktu s nimi spíše stranil, přesto rozdal několik podpisů.

„V tomto filmu jsem hrál postavu, která byla úplným protikladem všech postav, které jsem hrál do té doby. Skutečně to bylo skvělé, že jsem mohl dělat něco úplně jiného, co nesouvisí s mým vlastním životem. Zjistil jsem, že je to návykové. V současné době už mám chuť pracovat jen na takových rolích, které jsou v určitém smyslu transformující. Když si rychle přečtete scénář, skoro pochybujete, zda to vůbec zvládnete, ale nakonec na sobě zapracujete,“ řekl Pattinson.

Herec fanouškům poděkoval za přízeň a popřál jim příjemný zážitek z filmu. Dvaatřicetiletý herec v hotelu Thermal při slavnostním zakončení převezme Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu.

Vedle Barryho Levinsona byl hlavní hvězdou letošního festivalu herec a režisér Tim Robbins, který Křišťálový globus za přínos světové kinematografii převzal při zahájení přehlídky.

Čtěte dále: Hvězdy ve Varech na červeném koberci. Podívejte se

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.