Právník Sokol si odmítl sundat opasek. Zakázali mu vstup k soudu

Přísné bezpečnostní prohlídky

Právník Sokol si odmítl sundat opasek. Zakázali mu vstup k souduNOVÉ
Tomáš Sokol Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Kuriózní situace nastala u Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou, kdy právníka Tomáše Sokola odmítla justiční stráž vpustit do budovy. Při bezpečnostní prohlídce totiž odmítl sundat pásek, který na sobě měl. Sokol se bezpečnostní prohlídce podrobil, potíž byla pouze v posledním požadavku. „Řekl jsem, že si pásek nesundám, protože je to ponižující a že to nepřipustím,“ řekl pro Echo24 Tomáš Sokol.

Na potíže s bezpečnostními kontrolami upozorňují právníci už dva roky. Obhájcům zejména vadí, že advokáti musí kontrolou projít a státní zástupci či soudci ne. Případ, který se stal u Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou, byl však v jistém ohledu jiný.

Během klasické bezpečnostní procedury, jež předchází vstupu do soudní budovy, zapípal během prohlídky právníka Tomáše Sokola bezpečnostní rám. „Rám zazvonil, což se stává pokaždé, když máte například hodinky. Ty jsem si tedy sundal a stráž mě prohlédla ručním skenerem. To už bylo v pořádku. Stejně mi ale řekli, že mám pásek, který si musím sundat. Řekl jsem, že si pásek nesundám, protože je to ponižující a že to nepřipustím. Stráž na to řekla, že mě nemůže pustit dál k soudu. Na to jsem řekl: v pořádku, tak oznamte paní soudkyni, že tam nebudu, protože jste mě nepustili,“ řekl pro Echo24 Tomáš Sokol.

Událost potvrdila i mluvčí okresního soudu Klára Sklenářová. „Advokát procházel rámem, který pípal. Justiční stráž má nařízení od generálního ředitele Vězeňské služby, že když to signalizuje určitý kovový předmět, tak to musí ze sebe sundat, pokud to jde. Mezi tím může být někdy i opasek se sponou,“ řekla deníku Echo24 Klára Sklenářová.

Tomáš Sokol poté, co ho k soudu nepustili, odjel zpět do kanceláře. Po patnácti minutách mu ale od soudu zavolali, že má přijet a že bude vpuštěn. Mezitím soudkyně přerušila celé jednání.

K celému incidentu se vyjádřila i Česká advokátní komora. „Je neuvěřitelné, že za situace, kdy drtivá většina soudních funkcionářů pochopila, že plošné ‚letištní‘ kontroly advokátů u vstupů do soudních budov k civilizované justici nepatří, Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou šel opět až tak daleko, že 24. dubna 2018 soudní jednání zmařilo odmítnutí advokáta vyjmout na veřejnosti opasek z kalhot (když standardní prohlídce se podrobit neodmítl),“ uvedla Česká advokátní komora.

Předseda soudu má právo určit podmínky

Mluvčí Klára Sklenářová se ale brání tím, že každý předseda soudu si může upravit okruh osob, které procházejí bezpečnostním rámem. „Máme před detekčním rámem vyvěšené, kdo všechno se musí podrobit té kontrole. Pokud tedy advokát při kontrole v detekčním rámu píská, tak justiční stráž postupuje podle těchto pokynů,“ řekla Klára Sklenářová.

U Okresního soudu tak přes rám musejí advokáti, notáři a soudní exekutoři. Státní zástupci se však prohlídce vyhnou, sídlí totiž ve stejné budově. To je zejména u menších soudů běžné. „Státní zástupce máme v budově a chodí druhou stranou. K soudu se tak dostanou chodbou pro zaměstnance, takže ti na rám vůbec nemusejí,“ řekla mluvčí soudu Sklenářová.

Na dvojí metr při prohlídce na soudech poukazoval už před dvěma lety tajemník České advokátní komory Ladislav Krym. „Nic proti zajištění bezpečnosti soudních budov. Všichni to chápou. Respektive, všichni by to asi chápali, kdyby důkladnou bezpečnostní prohlídkou museli procházet všichni, padni komu padni. Jenže jestliže státní zástupci volně procházejí mimo bezpečnostní rámy a kontrolu ručními skenery – často s odůvodněním: ‚Ty my známe…‘, advokáti přes bezpečnostní rámy procházet musí a ještě jsou svlékáni mnohdy a mnohde téměř do trenýrek!“ napsal Ladislav Krym v časopisu Bulletin advokacie.

Monitorování vstupů

Česká advokátní komora v současné době sleduje způsob vstupů obhájců do soudních budov. „S ohledem na dosavadní zjištění je komora přesvědčena, že jednání u OS ve Žďáru nad Sázavou bylo excesem, jenž náleží do minulosti,“ uvedla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Představenstvo komory zadalo regionálním představitelům úkol zmapovat, jak se u vstupů do soudních budov postupuje na všech soudech v ČR. „Tam, kde advokáti ponižující prohlídky absolvovat nemusejí, tak předsedy soudů požádáme o zprávu, jaké tedy mají s tou praxí zkušenosti. S tímto komplexním monitoringem situace pak předseda ČAK ‚vyrazí‘ za ministrem spravedlnosti s cílem vyjednat naprosto shodnou a fungující neponižující praxi, která bude panovat na všech soudech. To je náš cíl,“ řekla Chaloupková.

Podle obhájce Tomáše Sokola se však s podobným problémem často nesetkal. „Popravdě řečeno, nikdy jinde s výjimkou loňska, kde se mi to samé stalo opět ve Žďáru nad Sázavou, kde jsem si také odmítl sundat pásek. Tehdy od toho hned odstoupili. Dokonce i u Krajského soudu v Ostravě, kde to bylo podobně přísné, stačí při příchodu k soudu ukázat průkazku. Ve Žďáru to byla jedna velká výjimka, ne-li naprostá kuriozita,“ řekl Tomáš Sokol.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Chtějí Piráti omezit mlčenlivost advokátů? Vylepím ceduli „nic neříkejte“, brání se Sokol

Šikanují soudy advokáty? „Svlékání“ při vstupu chtějí řešit s ministrem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články