Chtějí Piráti omezit mlčenlivost advokátů? Vylepím ceduli „nic neříkejte“, brání se Sokol
Omezení advokátní mlčenlivosti
Pirátský pozměňovací návrh daňového řádu vyvolal mezi advokáty vlnu nevole. Zástupci České advokátní komory kritizují návrh, který by dle nich měl zásadní a protiústavní zásah do ochrany důvěrnosti informací sdělovaných klientem advokátovi. Mluví také o snaze omezit advokátní mlčenlivost. Místopředseda Pirátské strany Jakub Michálek se proti tomuto nařčení brání. Podle něj se již dnes mlčenlivost advokátů nevztahuje na údaje uchovávané podle zákona proti praní špinavých peněz.
Účelem novely daňového řádu bylo zavést do českého práva novelizaci evropské směrnice DAC V, která má zajistit, aby správní orgány členských zemí byly schopny komunikovat mezi sebou. „Bazální problém je v tom, že ministerstvo financí mělo transponovat směrnici DAC V do našeho právního řádu. Ta se měla týkat výměny mezinárodních informací o daňových záležitostech. To se vůbec netýkalo advokacie. Oni v té důvodové zprávě uvedli, že si tam přidali to probourání advokátního tajemství. Takže ten problém začal na ministerstvu financí,“ řekl pro deník Echo24 místopředseda České advokátní komory Tomáš Sokol.
S tím nesouhlasila ministryně financí Alena Schillerová. „Chtěla bych zdůraznit, že touto novelou v žádném případě není prolomena profesní mlčenlivost, to se absolutně netýká informací na základě právního zastoupení nebo z trestních řízení. To se týká skutečně informací, které souvisí s praním špinavých peněz, s daňovými podvody,“ řekla v minulosti Alena Schillerová.
Piráti pak podle Tomáše Sokola zkomplikovali návrh nápadem, že by se povinnost měla vztahovat na možné minulé i budoucí nesplnění daňové povinnosti. Předkladatel návrhu Jakub Michálek tak rozšířil povinnost poskytovat údaje i na profese advokátů, notářů, exekutorů nebo daňových poradců. Týkalo by se to daňových úniků nad půl milionu korun.
„Co by to znamenalo pro advokáty? Znamenalo by to, že já si dám na dveře ceduli „nic neříkejte“, jinak to budu muset někomu říct, když mě o to někdo požádá. To znamená, že advokáti budou muset být nějak poučeni. Samozřejmě, že ten problém je v tom, že při tak sporné formulaci by to vyvolalo nejistotu, kde začíná a kde končí advokátní mlčenlivost,“ řekl pro Echo24 Tomáš Sokol.
Michálek: údaje už posíláte
Místopředseda Pirátů a předkladatel návrhu Jakub Michálek v tom však nevidí problém. „Mlčenlivost advokátů se již dnes nevztahuje na údaje uchovávané podle zákona proti praní špinavých peněz, pokud jde o jejich poskytnutí příslušným úřadům. Tyto údaje musí být poskytnuty Finančnímu analytickému úřadu na jeho žádost, která se podává prostřednictvím České advokátní komory. Podle EU musí být poskytnuty i Generálnímu finančnímu ředitelství pro účely ochrany zahraničních daní a podle našeho návrhu by byly stejným způsobem přístupné i pro účely ochrany tuzemských daní,“ uvedl Jakub Michálek v otevřeném dopise adresovaném Tomáši Sokolovi.
Místopředseda České advokátní komory navíc kritizuje i samotné podání návrhu. „Kdyby se ten návrh zrodil z nějaké složité odborné analýzy nebo diskuze. Tohle je ale věc, kdy vám někdo mezi dveřmi řekne „jo a já mám ještě pozměňovací návrh“. Snad si poslanci uvědomí, že je možné diskutovat o nějakých omezeních o advokátní mlčenlivosti, ale měla by to být primárně odborná diskuze postavená na relevantních argumentech,“ řekl Tomáš Sokol.
Dnes se nad novelou sejde opět sněmovní rozpočtový výbor, aby posoudil vznesené pozměňovací návrhy. Konečné schvalování novely by mohlo přijít na řadu o týden později.