1 sčítání výsledků ukončeno

České hlasy v eurovolbách jsou sečteny. Statistici se jistí proti únikům

, nové

Témata:

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá z informací na twitterovém účtu Českého statistického úřadu. Poslední údaje úřad dostal po více než šesti hodinách po ukončení hlasování. Statistici ale zveřejní výsledky včetně účasti až v neděli později večer potom, co se uzavřou všechny volební místnosti v Evropské unii, konkrétně v Itálii.

První výsledky z okrsků obdržel statistický úřad v 14:24, tedy necelou půlhodinu po skončení hlasování. V 15:00 byly sečteny hlasy asi v pětině okrsků, o půlhodinu později přibližně v polovině z celkových 14.766 okrsků.

Kolem 16:00 sčítali komisaři hlasy ještě zhruba v 2300 okrscích a v 17:22 zbývalo spočítat hlasy v poslední stovce okrsků. Údaje z posledního okrsku převzal statistický úřad ve 20:14.

„Zítra (v neděli) budou zveřejněny kompletní volební výsledky včetně volební účasti,“ informoval na sociální síti.

Sumarizaci výsledků z okrsků provedou statistici kvůli zabezpečení proti případným únikům až v neděli večer. „Nám sice chodí výsledky, ale my je vlastně neznáme, jen je v podstatě ukládáme do systému,“ řekl ČTK mluvčí úřadu Jan Cieslar.

Jedním z bezpečnostních prvků je i to, že od sobotního večera budou odpojeny webové prezentace na internetových stránkách ČSÚ i na volebním webu. „Webové stránky budou opět přístupné po ukončení hlasování v celé Evropské unii a zveřejnění volebních výsledků,“ sdělil úřad.

Čtěte také: Středočeská obec zveřejnila výsledky eurovoleb. Může jít o trestný čin

Eurovolby: největší zájem volit byl v Praze

 

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.