České hlasy v eurovolbách jsou sečteny. Statistici se jistí proti únikům

sčítání výsledků ukončeno

České hlasy v eurovolbách jsou sečteny. Statistici se jistí proti únikůmnové
Domov

Echo24

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá z informací na twitterovém účtu Českého statistického úřadu. Poslední údaje úřad dostal po více než šesti hodinách po ukončení hlasování. Statistici ale zveřejní výsledky včetně účasti až v neděli později večer potom, co se uzavřou všechny volební místnosti v Evropské unii, konkrétně v Itálii.

První výsledky z okrsků obdržel statistický úřad v 14:24, tedy necelou půlhodinu po skončení hlasování. V 15:00 byly sečteny hlasy asi v pětině okrsků, o půlhodinu později přibližně v polovině z celkových 14.766 okrsků.

Kolem 16:00 sčítali komisaři hlasy ještě zhruba v 2300 okrscích a v 17:22 zbývalo spočítat hlasy v poslední stovce okrsků. Údaje z posledního okrsku převzal statistický úřad ve 20:14.

„Zítra (v neděli) budou zveřejněny kompletní volební výsledky včetně volební účasti,“ informoval na sociální síti.

Sumarizaci výsledků z okrsků provedou statistici kvůli zabezpečení proti případným únikům až v neděli večer. „Nám sice chodí výsledky, ale my je vlastně neznáme, jen je v podstatě ukládáme do systému,“ řekl ČTK mluvčí úřadu Jan Cieslar.

Jedním z bezpečnostních prvků je i to, že od sobotního večera budou odpojeny webové prezentace na internetových stránkách ČSÚ i na volebním webu. „Webové stránky budou opět přístupné po ukončení hlasování v celé Evropské unii a zveřejnění volebních výsledků,“ sdělil úřad.

Čtěte také: Středočeská obec zveřejnila výsledky eurovoleb. Může jít o trestný čin

Eurovolby: největší zájem volit byl v Praze