Nový objev českých vědců: Antabus pomáhá proti rakovině
mezinárodní tým vědců
Vědcům z mezinárodního týmu, ve kterém byli zapojeni také badatelé z Olomouce, se podařilo objevit v léku proti alkoholové závislosti mimořádné protinádorové účinky. Disulfiram, známý pod komerčním názvem Antabus, by tak bylo možné v budoucnu využít v boji proti rakovině.
Studii týmu vedeného vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zveřejnil jeden z nejprestižnějších vědeckých časopisů Nature. Nakolik bude možné objev skutečně využít pro zavedení nové léčby rakoviny, ukážou klinické studie.
Na výzkumu se podíleli čeští vědci v čele s Jiřím Bártkem a další badatelé z Dánska, Švédska, Švýcarska, USA a Kanady. „Práce vychází z epidemiologické studie provedené na dánských pacientech – alkoholicích, u nichž bylo zjištěno maligní onemocnění. Ukázalo se, že pacienti, kteří i po nádorové diagnóze nadále užívali disulfiram, měli výrazně menší riziko úmrtí než pacienti, kteří s užíváním přestali,“ uvedli zástupci univerzity.
Tři desítky vědců, kteří jsou pod studií podepsaní, během výzkumu protinádorového efektu disulfiramu zjistili, že lék je v lidském těle za přispění mědi metabolizován na jinou látku, která se hromadí v nádorových buňkách a v nich se váže na NPL4 protein. Tím způsobuje jeho imobilizaci a ztrátu funkčnosti, uvedli vědci. Výzkum aktivního metabolitu léku disulfiram označují za průlomové zjištění.
V bádání odborníci z ÚMTM a Fakultní nemocnice Olomouc pokračují a účinky disulfiramu v kombinaci s mědí ověřují v klinické studii, která je otevřena pro pacientky s metastatickým karcinomem prsu.
Disulfiram je lék používaný v léčbě závislosti na alkoholu. Při léčbě alkoholismu je využíván již desítky let. Původně byl používán v léčbě střevních infekcí. Lék může fungovat jako užitečná pomůcka u lidí, kteří se rozhodnou přestat pít alkohol, ale potřebují získat pojistku, která jim umožní plnou abstinenci od alkoholu dodržet.