Mobilní revoluce se nekoná. Ohebný Samsung je spíš pořádné fiasko

Budoucnost "na dohled"

Mobilní revoluce se nekoná. Ohebný Samsung je spíš pořádné fiaskoNOVÉ
Potíže Samsungu Galaxy Fold Foto:

Reprofoto: YouTube – Marques Brownlee

1
Tech
Sdílet:

Může to být první skutečný přelom ve světě smartphonů od uvedení prvního iPhonu, zatím se to však spíš podobá průšvihu. První ohebný telefon Samsung Galaxy Fold trpí vážnými potíži displeje, a to natolik, že jej jihokorejská společnost stahuje od recenzentů zpět a slibuje nápravu. Galaxy Fold se přitom měl už tento týden objevit na pultech obchodů za celých 1980 dolarů (asi 45,5 tisíc korun). Ve skládacích smartphonech vidí mnozí výrobci i novináři budoucnost odvětví, své vlastní řešení chystá několik dalších firem, především čínský Huawei.

Je to vlastně přirozené vyústění technologického pokroku. Chytrý telefon, který člověk může pohodlně ovládat jednou rukou, a chce-li sledovat videa, hrát hry nebo číst delší text, rozloží jej jako knihu a po skončení zase sklapne. I ohebný Samsung se podobá běžnému smartphonu, na vrchu má dnes už vcelku drobnou obrazovku s úhlopříčkou 4,6 palce. Uvnitř však ukrývá v podstatě malý tablet o úhlopříčce 7,3 palce. Konkurence v podobě Huawei Mate X na to jde podobně, ovšem zatímco Samsung má displej uvnitř složeného telefonu, Mate X z vnějšku.

Přehlídka problémů

Závod o to, kdo jako první dokáže novinku uvést na trh, vyhrál Samsung a teď za to platí. První ohlasy novinářů pár týdnů před zahájením prodeje byly ještě pozitivní, jakmile však testeři obdrželi vlastní vzorky k vyzkoušení, objevila se naráz po několika dnech záplava hlášení o selhání zařízení. Obrazovka začala blikat, zčernala či částečně zbělela nebo úplně zhasla. Častou příčinou byla podle novinářů nečistota, která se dostala do otevíracího mechanismu a vklouzla pod displej, ten vyboulila a následně poškodila.

Obzvláště kuriozní byl problém se svrchní vrstvou zobrazovače. „Několik recenzentů uvedlo, že odstranili vrchní vrstvu displeje, což způsobilo poškození obrazovky. Hlavní displej na Galaxy Fold je vybaven vrchní ochrannou vrstvou, která je součástí struktury displeje a je určena k ochraně obrazovky před nechtěnými škrábanci. Odstranění ochranné vrstvy nebo přidání lepidla na hlavní displej může způsobit jeho poškození,“ popsal mluvčí českého Samsungu David Sahula. Firma toto nicméně dopředu přímo neavizovala, upozornění se objevilo jen u části distribuovaných kusů.

Poškození hlásili novináři serverů jako Bloomberg, televize CNBC, technologicky zaměřeného The Verge, ale také populární technologičtí youtubeři Maques Brownlee nebo Michael Fisher. Firma jim zpočátku vadné kusy vyměnila za nové, poté, co se však kontroverze rozšířila a dostala i své jméno #FoldGate, Samsung raději přístroje začal stahovat a oddálil zahájení prodeje. „Abychom plně vyhodnotili tuto zpětnou vazbu, rozhodli jsme se odložit uvedení telefonu Galaxy Fold na trh,“ citovala výrobce agentura Reuters. Samsung k tomu slíbil brzkou nápravu. „Podnikneme kroky k posílení ochrany displeje,“ uvedla společnost. Souběžně s tím odložila start telefonu také v Evropě a Číně.

Huawei a další

Firma se nechala slyšet, že nový termín plánuje oznámit „v příštích týdnech“. Podle zpráv, které svým zákazníkům rozeslal americký operátor AT&T, by ke znovuzahájení prodeje alespoň v USA mohlo dojít 13. června. Je těžké odhadnout, zda se Samsung do té doby skutečně dokáže dostat z nesnází, které značce hrozí. Na internetu se už totiž připomíná aféra se Samsungem Galaxy Note 7, jehož prodej se před třemi lety proměnil v propadák. Příliš velký akumulátor a konstrukční závady způsobily, že přístroj v některých případech začal hořet a mnohdy i explodoval. To donutilo Samsung stáhnout model z trhu. Mobilní divize firmy kvůli tomu ve třetím čtvrtletí roku 2016 nevykázala téměř žádný zisk.

Nevyladěný stav ohebného Samsungu nicméně není podle analytiků a zahraničních novinářů příliš velkým překvapením. Galaxy Fold je zařízením první generace svého druhu. Prototypy skládacích displejů se na technologických veletrzích sice vystavují už přibližně patnáct let a Samsung má zkušenosti s přehnutím obrazovky alespoň přes hranu přístroje, plně ohebné zařízení je však něco docela jiného. Proto bude zajímavé sledovat osudy konkurence, ať už půjde o Huawei Mate X, patent čínské firmy TCL zvaný DragonHinge anebo úplně první představený skládací smartphone Royole FlexPai.

Čtěte také: Budoucnost dezinformací děsí i experty. „Deepfake“ nerozeznáte od reality

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články