1 Vražda saúdského novináře

Chášukdžího tělo mohlo být odvezeno v diplomatickém zavazadle, říká turecký ministr

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Vrazi saúdského novináře Džamála Chášukdžího mohli jeho rozřezané tělo vynést z místa činu v zavazadle. Televizi CNN to v neděli řekl turecký ministr obrany Hulusi Akar. Chášukdží byl zabit počátkem října na saúdském konzulátu v Turecku, jeho vražda vyvolala mezinárodní skandál a napětí ve vztazích mezi Rijádem a Washingtonem.

„Jednou z možností je, že opustili Turecko tři až čtyři hodiny po vraždě,“ řekl Akar CNN v kanadském Halifaxu, kde se účastní mezinárodní konference. „Jeho rozřezané tělo mohli vyvézt z Turecka v zavazadle, aniž se vzhledem k diplomatické imunitě museli obávat prohlídky,“ prohlásil.

Podle dřívějších zpráv bylo Chášukdžího tělo skutečně rozřezáno, ale pozůstatky byly údajně předány nejmenovanému „místnímu spolupracovníkovi“ saúdského konzulátu. Turecko se snaží přinutit saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, aby o novinářově smrti informoval pravdivě.

Americká CIA tento týden oznámila, že sám bin Salmán, který pouštnímu království fakticky vládne, vydal k vraždě Chášukdžího příkaz. Prezident Donald Trump se hodlá s poznatky CIA seznámit v úterý.

Prezident Trump o vinících

Americký prezident v neděliu v rozhovoru s televizí Fox News řekl, že se možná nikdy nezjistí, kdo nařídil vraždu saúdského novináře Džamála Chášukdžího. Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán ho však údajně ujistil, že on to nebyl. Trump v televizním rozhovoru natočeném už v pátek, ale odvysílaném dnes, označil vraždu novináře za "velmi krutou". Zdůraznil však, že chce zachovat vztahy se Saúdskou Arábií jakožto blízkým spojencem USA na Blízkém východě. Prezident dodal, že i mnoho dalších lidí tvrdí, že korunní princ o vraždě nevěděl.

Čtěte také: Krvavé ruce saúdského korunního prince. Podle CIA nařídil vraždu Chášukdžího bin Salmán

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.