Nadělování pokračuje. Minimální mzda vzroste už od Nového roku

Zvyšování platů a mezd

Nadělování pokračuje. Minimální mzda vzroste už od Nového rokuNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov

Karolína Vaverková

Od Nového roku se zvýší minimální mzda z 11 000 korun 12 200, tedy na 40,5 procenta průměrné hrubé mzdy. Vládní „nadělování“ tak pokračuje. V listopadu dostali přidáno z nařízení předchozí vlády deset procent zaměstnanci ve veřejné správě a členové bezpečnostních sborů i vojáci. Učitelům v regionálním školství zvýšil kabinet Bohuslava Sobotky platy o 15 procent.

Minimální mzdu navýšila Sobotkova vláda celkem čtyřikrát, naposledy letos v srpnu. „Vláda schválila již čtvré zvýšení minimální mzdy. Od 1.1.2018 se minimální mzda v ČR navýší o 1 200 Kč na celkových 12 200 korun hrubého,“ uvedl tehdy expremiér Sobotka na Twitteru.

Navyšování minimální mzdy chválí odbory a vyjednávat chtějí její nárůst i pro rok 2019. „Pomalu se přibližujeme mzdami k dalším zemím. Nárůst o 11 procent na 12 200 korun je velice pozitivní, mimo jiné pro ekonomiku. Lidé utrácí peníze v Česku. Míra nezaměstnanosti navíc stále klesá a dosahuje nových rekordů. Přináší to obrovské uklidnění na trhu práce ve smyslu spokojenosti zaměstnanců,“ uvedl pro Echo24 předseda odborových svazů ČMKOS Josef Středula. „Co se týče roku 2019, je zřejmé, že přijdeme s požadavkem růstu minimální mzdy. Ale jaká ta hodnota bude, se nyní nedá odhadnout, závisí na ekonomické situaci,“ dodal Středula.

Skokový nárůst minimální mzdy a přílišné naslouchání odborům ale vyčetla předchozí vládě Hospodářská komora. Odbory dokonce označila za „čtvrtou nikým nevolenou koaliční stranu“. Naopak ji chválila za výsledný přebytek hospodaření v loňském roce i to, že se jí v roce 2015 skutečně podařilo vyčerpat peníze z fondů Evropské unie neobyčejně rychle. 

„Vláda ale také během svého mandátu na úkor soukromého sektoru příliš naslouchala odborářům, kteří tak poslední čtyři roky působili jako čtvrtá nikým nevolená koaliční strana. Zavedly se nové sociální dávky, které zatížily zaměstnavatele i daňové poplatníky a státní rozpočet, každoročně se skokově zvyšovala minimální a potažmo pak i zaručená mzda bez ohledu na škodlivé dopady na zaměstnavatele i na jejich zaměstnance pobírající nejnižší výdělky,“ řekla v prosinci Hospodářská komora.

Jak se k růstu minimální mzdy postaví nová vláda, zatím není jisté. Menšinový jednobarevný kabinet Andreje Babiše ve svém návrhu programového prohlášení zmínil pouze „předvídatelný růst minimálních mezd“. 

Mzdy si udrží vysoké tempo růstu

Prognózy na příští rok odhadují další pokles nezaměstnanosti a mzdy by dle nich měly udržet vysoké tempo růstu. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 14 českých odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK. Hospodářská komora předpokládá, že mzdy nominálně vzrostou o 7,4 procenta kvůli nedostatku pracovních sil.

Odbory budou v příštím roce žádat růst mezd i v soukromém sektoru. „Pro privátní sféru je náš požadavek stejný: růst mezd v pásmu někde mezi osmi a deseti procenty,“ řekl Středula. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Platy porostou i politikům

Vrcholným politikům povyrostou v roce 2018 platy zhruba o sedm procent. Jejich zvýšení bude přibližně o procentní bod nižší než letos. Například měsíční odměna řadového poslance a senátora by se měla zvýšit podle výpočtu ČTK ze zveřejněného sdělení ministerstva práce a sociálních věcí o platové základně o 4900 korun na 75 900 korun hrubého.

Prezident bude brát od příštího roku 252 800 korun a ministři 144 700 korun měsíčně, stejně jako místopředsedové parlamentních komor. Jde o navýšení o 16 100 korun a 9200 korun. Premiér a předsedové obou parlamentních komor si přijdou měsíčně na 203 600 korun, zvýšení proti letošku činí 12 900 korun. Předsedové parlamentních výborů, komisí a delegací si polepší o 6700 Kč na 106 700 korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Sněmovna schválila rozpočet na rok 2018. Schodek bude 50 miliard