Vadil by ČSSD obžalovaný Babiš? Strana by z vlády odešla až po rozsudku

Vadil by ČSSD obžalovaný Babiš? Strana by z vlády odešla až po rozsudkuNOVÉ
Andrej Babiš, Jaroslav Faltýnek, Jan Chvojka a Jan Hamáček při podpisu koaliční smlouvy. Foto:

Jan Zatorsky

Domov

Kauza Andreje Babiše

Ladislav Šustr

Sociální demokracie by z vlády odešla až po odsuzujícím rozsudku premiéra Andreje Babiše. Postup si ČSSD dohodla během svého referenda při vstupu strany do Babišova kabinetu. Otázka setrvání ve vládě se znovu objevila po vývoji v premiérově kauze Čapí hnízdo, ve které policie navrhla obžalovat Andreje Babiše. Předseda vlády však přesto odstoupit nehodlá.

Sociální demokraté přitom už na začátku vyjednávání o koaliční smlouvě trvali na tom, že nechtějí sedět ve vládě s trestně stíhanou osobou. Požadovali proto, aby byl premiérem někdo jiný než Andrej Babiš. Socialisté nakonec z podmínky ustoupili. „ČSSD si dala čtyři nepřekročitelné podmínky pro vstup do vlády, všechny čtyři postupně porušila a do vlády s Andrejem Babišem šla. Teď je to její zodpovědnost,“ řekl pro Echo24 předseda lidovců Marek Výborný.

Představitelé sociální demokracie Jan Hamáček, Jan Chvojka ani Roman Onderka neodpověděli na dotaz Echo24, zda v případě obžaloby bude řešit svou vládní budoucnost. „V rámci referenda jsme tuto otázku řešili a shoda byla na odsuzujícím rozsudku v prvním stupni,“ řekl pro Echo24 poslanec Ondřej Výborný (ČSSD).

Předseda Andrej Babiš navíc uvedl, že nerezignuje ani poté, pokud by byl obžalován. „Nerezignoval bych, protože od začátku tvrdím, že je to politický proces. Že kdybych nebyl v politice, tak nikdo o Čapím hnízdě neslyšel. Na mě se stále organizují nějaké aféry, které se někdo snaží tvořit z minulosti, je to 12 let stará věc,“ řekl Babiš deníku Mladá fronta Dnes.

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy však měl Babiš odstoupit už dávno. „Andrej Babiš měl odstoupit už poté, co byl obviněn. Neudělal to tehdy a neudělá to ani po své obžalobě. U moci ho drží komunisté a SPD. Uvidíme, jak se ČSSD zachová. Stále se snažím věřit, že si Jan Hamáček uvědomuje, že obžalovaný premiér je nepřijatelná věc. Je to obrovský problém nejen doma, ale i v zahraniční,“ řekl pro Echo24 Petr Fiala.

Proti vstupu sociální demokracie do vlády dříve vystoupila velká část senátorského klubu ČSSD. Podle nich by strana neměla sedět v kabinetu s trestně stíhaným politikem. „Vše na toto téma jsem řekl již před vstupem sociální demokracie do vlády a jmenováním premiéra. Od té doby se nic nezměnilo,“ řekl předseda senátorského klubu Petr Vícha.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Nerezignuji, ani když mě státní zástupce obžaluje, vzkázal Babiš

Babišovy dotace může po Komisi zkoumat i OBSE a Rada Evropy

Související články