Odškodnění za Roundup. Porota nařídila firmě Monsanto zaplatit 289 milionů USD
Obří pokuta
Porota u soudu v San Francisku v pátek nařídila biotechnologické společnosti Monsanto zaplatit odškodné 289 milionů dolarů (6,5 miliardy korun) školnímu správci Dewayneu Johnsonovi. Ten amerického výrobce osiv, hnojiv a pesticidů žaloval, protože mu údajně populární herbicid Roundup přivodil rakovinu. Firma spojitost mezi svým výrobkem a onemocněním odmítá a okamžitě oznámila, že se proti verdiktu odvolá, informovala agentura AFP.
Johnsonův případ je první ze stovek žalob týkajících se výrobku Roundup a jeho údajné souvislosti s non-Hodgkinovými lymfomy, který se dostal před soudní porotu. Ta v pátek po třech dnech rokování dospěla k závěru, že herbicid „značně“ přispěl k mužově rakovině a že výrobce měl o potenciálních rizicích informovat varovnou etiketou. Porota vyhověla požadavku poškozeného na náhradu škody částkou 39 milionů dolarů a Monsanto vyměřila dalších 250 milionů dolarů jako trestné odškodné.
Johnson používal Roundup, jehož hlavní aktivní složkou je glyfosát, při práci jako školní správce někdy až 30krát do roka. Jeho právníci vylíčili, že přípravkem postřikoval rostliny z velké nádrže připevněné na vozidle. Při silných větrech se mu prý chemikálie dostávala do obličeje a jednou, když mu praskla hadička, pokryl herbicid celé Johnsonovo tělo.
Právník Brent Wisner uvedl, že Johnson si poté, co se mu na těle objevila vyrážka, přečetl etiketu na balení a dokonce kontaktoval Monsanto, ale nebyl varován před nebezpečím vzniku rakoviny. Non-Hodgkinův lymfom mu byl diagnostikován v roce 2014 ve věku 42 let. Rakovina je u něj nyní v konečném stadiu, napsala agentura AFP. Během čtyřtýdenního procesu se před soudem v San Francisku vystřídalo množství odborníků, shoda ohledně toho, zda může glyfosát způsobit rakovinu, mezi nimi ale nepanovala.
„Chceme vyjádřit soucit s panem Johnsonem a jeho rodinou,“ uvedla v prohlášení firma Monsanto. „Dnešní rozhodnutí nic nemění na faktu, že 800 vědeckých studií a závěry americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), národních zdravotnických úřadů a dalších regulačních úřadů po celém světě dokládají skutečnost, že glyfosát nezpůsobuje rakovinu a nezpůsobil rakovinu panu Johnsonovi,“ pokračovalo prohlášení. Monsanto dodalo, že se proti pátečnímu rozsudku odvolá.
Americká společnost je jedničkou na světovém trhu s osivy a je také jedním z největších světových producentů herbicidů, pesticidů a hnojiv. Od letošního června je součástí německého chemického a farmaceutického koncernu Bayer. Podle agentury Reuters čelí ve Spojených státech více než 5000 žalob podobných té Johnsonově.
Herbicid Roundup uvedl Monsanto na trh už v roce 1974. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí WHO, v roce 2015 dospěla k závěru, že glyfosát obsažený v tomto nejrozšířenějším přípravku pro ničení plevele je karcinogenní. Americká EPA zastává stanovisko, že aktivní složka látky Roundup nepředstavuje pro člověka nebezpečí, pokud přípravek používá v souladu s instrukcemi na obalech.