FOTO: Praha inspiruje Hongkong. Demonstranti vytvořili stovku Lennonových zdí
Lennonovy zdi
Již několikátým týdnem v Hongkongu pokračují demonstrace proti návrhu extradičního zákona a místní vládě. Ty nyní navíc nesou i českou stopu, neboť se demonstranti inspirovali jedním známým pražským místem. Pro vyjádření nesouhlasu si vytvořili vlastní Lennonovu zeď, ale ve svém snažení šli ještě dál. Nezůstali totiž u jedné jako v Praze, Lennonovy zdi tak začaly vznikat po celém Hongkongu.
První Lennonova zeď v Hongkongu fungovala již v roce 2014. Tehdy byla po vzoru té originální z Prahy vytvořena coby symbol nesouhlasu a protestů. Místní obyvatelé se totiž tehdy střetávali s policií kvůli návrhu reformy volebního systému v této poloautonomní části Číny. Demonstranti se v té době spojili do tzv. Deštníkového hnutí. To nebylo dáno častými přeháňkami v Hongkongu, nýbrž tím, že bezpečnostní složky často používali na dav pepřový sprej, čemuž se lidé bránili skrz pasivní resistenci otevřením deštníků.
Kvůli nynějším demonstracím proti návrhu extradičního zákona, který by umožnil vydávat osoby podezřelé ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, protestující občané Hongkongu Lennonovu zeď ve čtvrti Central poblíž vládní budovy nejen obnovili, ale mnohonásobně rozšířili. V různých městských čtvrtích se nápadu ujali další a tak po celém městě vznikly nové Lennnonovy zdi. Ty tak nyní nově existují například v nákupních čtvrtích Causeway Bay a Mong kok, v přístavní oblasti Kowloon Bay, na ostrově Tsing Yi, který leží mezi letištěm a centrem celé poloautonomní oblasti či ve čtvrti Tai Po, která patří mezi místa, kam z pevninské Číny často přijíždí Číňané nakupovat hongkongské zboží do bezcelních obchodů.
Čtěte také: VIDEO: Masivní demonstrace v Hongkongu pokračují. Účastníci poničili čínský státní znak
Od původní Lennonovy zdi v Praze se však ty hongkongské v mnohém liší. Již bylo zmíněno, že na rozdíl od Prahy si Hongkong nevystačil s jedinou. Aktuálně jich je po celé této poloautonomní oblasti údajně až 140. Demonstranti na ně navíc skoro vůbec nekreslí a nesprejují, jak tomu je u původní Lennonovy zdi v Praze. Místo toho na ty hongkongské lepí papírové vzkazy. Ty často obsahují kritiku místní vlády, samotné Číny, brutalitu policie, ale také mohou vyjadřovat podporu organizátorům demonstrací a jejich účastníkům.
Strhávání i pěstní potyčky
Lennonovy zdi v Hongkongu se zároveň setkávají s nevolí u policejních složek a pročínských aktivistů. Ti často ve velkých skupinách v nočních hodinách vzkazy z Lennonových zdí strhávají, zamazávají nebo přelepují vlastními propagandistickými vzkazy či dokonce vlajkami cizích zemí. Na to demonstranti zareagovali tím, že zřídili jakési „patroly“, které mají za úkol Lennonovy zdi hlídat. V případě, že spatří lidi, kteří vzkazy trhají, mají za úkol volat policii. Přesto však často dochází k potyčkám mezi hlídkujícími aktivisty a příznivci pročínského směru. Podle některých médií se navíc v některých případech nemělo jednat o pouhé pročínské aktivisty, nýbrž i o policisty v civilu.
Mr. Mak, who defended the Lennon Wall in KLN Bay, got his black belt in Taekwondo. His friend explained he wanted to avoid getting provoked and caught into a fight.
— Alvin Lum (@alvinllum) July 11, 2019
"If my friend retaliate probably the whole thing will turn into chaos, [and] may potentially injure the crowd." pic.twitter.com/pn1M78BAQz
Jedním ze zdokumentovaných případů, kdy přímo policisté zasáhli vůči Lennonově zdi, je ten z již zmíněné čtvrti Tai Po. Demonstranti zde totiž kromě tradičních vzkazů podpory a kritiky na zeď měli lepit i papírky s osobními údaji některých policistů, kteří měli zasahovat vůči demonstrantům. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a údajné papíry s osobními informacemi o policistech na Lennonově zdi v Tai Po policisté ze zdi sundali.
#AntiExtraditionLaw Lennon wall outside #Legco was dismantled but revive in various districts in #HK. Tonight, dozens of @hkpoliceforce officers (maybe over a hundred) equipped w/ shields and helmets removed post-its which they claimed disclosed personal info of police officers. pic.twitter.com/Mf1LNVWXjT
— Phoebe Kong 江穎怡 (@phoebe_kongwy) July 9, 2019
Demonstranti si nové Lennovy zdi vytváří i s nepřímou pomocí policie. Bezpečnostní složky totiž na některých místech připravila zábrany, aby se k nim protestující nedostali. Jedním z takových míst bylo i velitelství hongkongské policie. Demonstranti ovšem zábrany využili po svém, když je začali oblepovat novými vzkazy.
And the fortifications at police HQ? A Lennon Wall. That fragile protest mandala we paint across the city. pic.twitter.com/fqbPZpFnuW
— Hong Kong Hermit (@HongKongHermit) July 21, 2019
V bývalé britské kolonii se konají demonstrace uplynulých sedm týdnů. Jejich spouštěčem byl návrh zákona o extradici do pevninské Číny. Postupně však přerostly v širší požadavky na zachování demokratických výdobytků, zejména pak svobody vyjadřování a nezávislosti soudnictví.
Správkyně Hongkongu Carrie Lamová sice po vlně nevole právní normu označila za mrtvou, návrh ale formálně nezrušila. Kritici zákona se obávají, že by norma narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům.