Schillerová opravuje „noviny z Agrofertu“. Finanční správa nevyměkla, vzkázala

Schillerová opravuje „noviny z Agrofertu“. Finanční správa nevyměkla, vzkázalaNové
Domov

Výběr daní

Karolína Vaverková

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se tvrdě ohradila vůči hypotéze Lidových novin, spadajících do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Ty v pátečním článku o výběru daní přišly s pozoruhodnou úvahou, že na poklesu výběru DPH se vedle pomalejší ekonomiky podílí i ztráta motivace berních úředníků ochromených ostrou kritikou, že ničí zdravé firmy. Finanční správa nevyměkla, pouze pracuje lépe, vzkázala ministryně.

Podle Schillerové nestojí za poklesem vybraných peněz „měkčí přístup“, nýbrž lepší zacílení kontroly plátců daně. „Páteční Lidové noviny přinesly pozoruhodný obrat v rétorice k Finanční správě (FS). Její úředníci se prý zalekli kritiky, které se instituci dostává v médiích, a upadli do jakési letargie. V důsledku toho se údajně zhoršuje výběr daní,“ uvedla Alena Schillerová na webu ministerstva financí.

„Pomiňme úplně, že hovořit o nižším výběru daní na základě výsledků za první dva měsíce roku je absolutně předčasné. Zásadní je nepochopení, proč objem zadržených odpočtů klesá. Důvodem není měkčí přístup, ale naplnění našeho dlouhodobého cíle, kdy díky kontrolnímu hlášení v kombinaci se speciálními analytickými postupy je kontrolní činnost lépe zacílena pouze na problematické subjekty a transakce,“ dodala.

Šéfka resortu financí v reakci na Lidové noviny zároveň „politovala“ Finanční správu. „Zvykli jsme si číst o tom, jak zlovolný berňák ruinuje podnikání v zemi,“ uvedla ministryně.

Lidové noviny na titulní straně pátečního vydání informovaly o letošním výběru DPH. S trochou nadsázky lze říct, že text spíš než zpravodajský článek připomínal v některých pasážích PR článek Finanční správy.

„Jednou z příčin, proč daňové inkaso skomírá, je rapidní pokles urputnosti, s níž berní úředníci DPH do státní pokladny shánějí. Podle informací LN ztratili pod náporem ostré kritiky, že ničí zdravé firmy, chuť pouštět se do větších akcí,“ píší Lidové noviny, podle kterých to dokládají „čísla, která mají LN k dispozici“. Především vývoj zadržených nadměrných odpočtů čili vratek, sdělují noviny.

Jenže výběr daní v drtivé většině funguje tak, že lidé a firmy posílají peníze nezávisle na práci úředníků, reagoval na Lidové noviny advokát a předseda Unie daňových poplatníků Ondřej Lichnovský. Podle něj výběr daní v drtivé většině funguje tak, že subjekty posílají peníze nezávisle na práci úředníků. Více jsme psali ZDE.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Paradox. Reklamu na Čapím hnízdě prověřuje policie, berňák to smetl ze stolu