Evropská komise couvá. Dokončit audity o Babišovi do půlky května prý neslíbila

Evropská komise couvá. Dokončit audity o Babišovi do půlky května prý neslíbilaNové
Günter Oettinger Foto:

Foto: Shutterstock

Domov

Vyšetřování střetu zájmů

Karolína Vaverková

Okolo termínu, do kterého má mít Evropská komise hotovou závěrečnou zprávu o auditech k českému premiérovi Andreji Babišovi a holdingu Agrofert, panují nejasnosti. Sám komisař Günther Oettinger v polovině dubna za zavřenými dveřmi kontrolního výboru europarlamentu uvedl, že první dvě z několika auditních zpráv by měla česká strana dostat v polovině května k vyjádření. Tak se ale zatím nestalo a Komise nyní navíc uvedla, že půlka května není potvrzené datum. Sám premiér odmítá, že by byl ve střetu zájmů.

„Evropská komise žádné datum nikdy oficiálně nepotvrdila. Audit v místě dokončila a nyní ho analyzuje,“ uvedla pro Echo24 za Evropskou komisi Magdalena Frouzová.

Že na výboru europoslanců datum půlka května zaznělo, uvedl hned poté europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Komisař řekl, že do 15. května měli mít hotov interní audit, který měli poslat do České republiky,“ zopakoval pro Echo24 europoslanec s tím, že zaznění data potvrdila i předsedkyně výboru a německá europoslankyně Ingebord Grässle.

Komentář Daniela Kaiser o čekání na audit čtěte zde: Kde je ten audit?

„Výsledky čekáme do konce května“

Kdy do České republiky výsledky auditů dorazí, zatím není jasné. Platební agentura SZIF, přes niž dotace pro české zemědělce tečou, uvedla, že by mohly být už brzy na stole. „Pravděpodobně by měly přijít v průběhu druhé poloviny května nebo koncem května,“ uvedla na dotaz Echo24 za SZIF Vladimíra Nováková.

Kvůli otálení Evropské komise zveřejnit výsledky podávají žalobu k unijnímu soudu opoziční Piráti. Ti také dlouhodobě tlačí na to, aby výsledky auditu byly známé ještě před volbami do Evropského parlamentu. 

„Evropská komise i nadále odmítá vyhodnotit podněty týkající se porušování finančního nařízení ke střetu zájmů,“ zdůvodnili žalobu Piráti. Komise podle nich měla o podezření ze střetu zájmů rozhodnout už v lednu. „Komise přistupuje z pro mě neznámých důvodů vůči Andreji Babišovi shovívavě, a proto musí zasáhnout Evropský soudní dvůr a definitivně rozhodnout,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Babiš střet zájmů odmítá

Na možný Babišův střet zájmů loni upozornila nevládní organizace Transparency International. Premiér podle jejího právního názoru i po vložení své firmy Agrofert do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Babiš jakákoli pochybení opakovaně odmítá a připomínky věci v českých i zahraničních médiích označuje za štvavou politickou kampaň.

Na základě popudu TI začala Evropská komise situaci prověřovat. Její právní služba už loni na podzim došla k závěru, že Babiš ve střetu zájmů je, neboť může Agrofert i nadále ovlivňovat a jako předseda vlády má zároveň vliv i na jednání o rozpočtu i dotacích.

Komisař Oettinger v dopise českému europoslanci Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL) počátkem května sdělil, že otázka možného střetu zájmů českého premiéra je pro Evropskou komisi „absolutní prioritou“ kvůli ochraně evropského rozpočtu. Zopakoval, že služby komise nyní „pečlivě vyhodnocují“ výsledky několika rozsáhlých auditů, které na počátku roku v ČR prověřovaly české řídící a kontrolní systémy správy unijních peněz a jejich využívání v konkrétních případech.

Dále čtěte: Piráti v ofenzivě. Za otálení v Babišově kauze ženou Komisi k soudu

 

Související články