1 Klan Mubaraků

Snahy o prezidentství zmařeny. Soud zachoval odsouzení exprezidenta Mubaraka a synů

NOVÉ

Témata: , ,

Egyptský nejvyšší odvolací soud v sobotu zamítl žádosti exprezidenta Husního Mubaraka a jeho dvou synů o zvrácení rozsudků, které byly proti nim vyneseny v korupčních kauzách. Rozhodnutí kasačního soudu, který má poslední slovo v odvoláních v trestních věcech, zmařilo veškerou naději na to, že by se Mubarakův mladší syn Gamál mohl ucházet o veřejný úřad. Někdejší očividný Mubarakův nástupce měl podle některých egyptských mediálních zdrojů právě takový krok v úmyslu, napsala agentura AP.

Šéfredaktor listu Al-Achbár Jásir Rizk přišel z domněnkou, že častá veřejná vystoupení mladšího z bratrů Mubarakových mohou být předehrou k budoucí prezidentské kandidatuře. Rizk varoval Gamála Mubaraka před prezidentskými ambicemi v článku zveřejněném letos v květnu a zopakoval své varování v televizním vystoupení začátkem tohoto týdne. "Jeho skutečným zločinem je poškození důstojnosti egyptského lidu," prohlásil.

Exprezident Mubarak a jeho synové byli odsouzeni každý ke třem letům vězení za zpronevěru státních peněz. Mubarakovi tyto peníze údajně použili k výstavbě soukromých rezidencí. Mubarakovi synové byli propuštěni v roce 2015, kdy si trest odseděli, jejich otec pak loni. Zpronevěřené fondy v celkové výši v přepočtu kolem sedmi milionů dolarů (zhruba 152 milionů korun) Mubarakovi splatili.

Bratři Alá a Gamál Mubarakovi v současnosti čelí spolu s dalšími sedmi muži obvinění z účasti na zneužití důvěrných informací v obchodním styku. Zatčeni byli před týdnem, ve čtvrtek je káhirský soud propustil na kauci 100.000 egyptských liber (přes přes 121.000 Kč) za každého. Nové slyšení se bude konat 20. listopadu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.