Zeman pochválil program ODS. „Svědčí to o tom, že se kondice prezidenta zlepšuje,“ míní Vystrčil

ZDRAVOTNÍ STAV PREZIDENTA

Zeman pochválil program ODS. „Svědčí to o tom, že se kondice prezidenta zlepšuje,“ míní VystrčilROZHOVOR
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Foto: Vojtěch Drbohlav
1
Domov

Vojtěch Drbohlav

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) je po pátečním prezidentově telefonickém rozhovoru patrné, že je Miloš Zeman schopen vykonávat nejdůležitější pracovní povinnosti. V rozhovoru pro deník Echo24 naznačil, že zřejmě nebude nutné přistoupit k aktivaci článku 66 Ústavy, kterým by Zemanovi byly ze zdravotních důvodů odebrány některé pravomoci, řekl ale, že na toto téma bude Senát ještě jednat v úterý.

Lékařské konzilium uvedlo, že prezident Miloš Zeman nadále potřebuje hospitalizaci a naplno se výkonu své funkce zatím věnovat nemůže. Co to pro Senát a jednání Organizačního výboru ohledně případné aktivace článku 66 Ústavy znamená?

To znamená, že některé pracovní povinnosti je schopen vykonávat, minimálně ty nejdůležitější. A v tom okamžiku si myslím, že je potřeba to respektovat a věřit, že se jeho zdravotní stav zlepší. Podle mého osobního názoru to pak není o tom, že bychom začali připravovat aktivaci článku 66, že je dobré vyčkat a věřit, že se ten jeho zdravotní stav bude dál zlepšovat.

Překvapily vás něčím odpovědi prezidenta Zemana během telefonického rozhovoru?

Překvapený jsem nebyl. Byl jsem rád, že dochází k tomu rozhovoru, což je podle mého názoru jasný znak, že se zdravotní stav pana prezidenta zlepšil. Byl jsem rád za to, že poté, co pan premiér Babiš odmítl pověření, aby sestavoval vládu, se rozhodl pověřit předsedu nejsilnější koalice SPOLU, to znamená Petra Fialu. Byl jsem rád, že pan prezident naznačil, že to skutečně s jeho zdravotním stavem nebylo po jeho převozu do nemocnice nejlepší, a tudíž chápe i některé obavy, které vedly k tomu, že jsme se starali o to, jakým způsobem by to do budoucna bylo, pokud by nemohl vykonávat své pracovní povinnosti. Nebyl jsem úplně rád za to, jakým způsobem se zase vyjádřil k některým osobnostem na české scéně, protože si myslím, že to není případ. Ale to je zase asi důkaz o tom, že se zdravotní stav pana prezidenta zlepšil.

Budete jako Senát žádat Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) o další zprávu o zdravotním stavu Miloše Zemana?

Říkal jsem, že to bude věc, kterou budeme probírat na Organizačním výboru 9. listopadu s tím, že ideální by bylo, kdyby k tomu vystoupení na Frekvenci 1 přibyly ještě další podrobnosti, třeba o setkání s Petrem Fialou, případně by bylo ideální, kdyby i ÚVN, pochopil jsem, že panu prezidentovi to nedělá velké problémy, sama dala odborný názor, ve kterém by řekla, že pan prezident je schopen vykonávat své pracovní povinnosti. V tom okamžiku by jednání Organizačního výboru a Komise pro ústavu bylo mnohem jednodušší, kdyby pan prezident tímto směrem šel, bylo by to velmi dobře a my jsme k tomu dlouhodobě vyzývali, nakonec jsem přesvědčen, že i tyto naše výzvy vedly k tomu, že se třeba dnes dozvídáme víc o zdravotním stavu pana prezidenta.

Miloš Zeman řekl, že udělá „vše pro to, aby tato (Fialova) vláda vznikla co nejrychleji”. V kontextu toho, kdy v minulosti říkal, že pověří sestavením vlády nejsilnější stranu, nikoliv koalici, ani toto vás nepřekvapilo?

Mě to nepřekvapilo proto, protože on to udělal. Ale Andrej Babiš to pověření k sestavení vlády odmítl. A on potom došel k druhé možnosti, a to že s velkou pravděpodobností pověří Petra Fialu. Vzhledem k tomu, že Andrej Babiš odmítl, mě to nepřekvapilo.

Prezident Zeman také prohlásil, že je mu program ODS sympatický. Co říkáte na tento výrok?

To je věc, která mě trochu zaskočila. Ale nakonec to třeba svědčí o tom, že se kondice pana prezidenta zlepšuje.