1 Jaroslav a Petra Janákovi

Soud zrušil manželům Janákovým doživotí. Odsedí si 30 a 28 let

, NOVÉ

Témata: , ,

Pražský vrchní soud zrušil doživotní tresty nad bývalými manžely Jaroslavem a Petrou Janákovými. Za loupežnou vraždu sběratele, dva pokusy o vraždu zaměstnance Janákových a za přípravu dalších dvou vražd si osmadvacetiletá žena odpyká 30 let vězení, třicetiletý muž o dva roky méně. Podle pravomocného verdiktu nebyly pro uložení doživotí splněny zákonné podmínky. Pár z Jičínska motivovala k trestné činnosti snaha získat peníze na zaplacení dluhů.

„Vrchní soud v žádném případě nesnižuje závažnost spáchaných trestných činů, nicméně k uložení doživotního trestu vyžaduje zákon mimořádnou závažnost trestných činů,“ uvedl předseda odvolacího senátu Martin Zelenka. Mimo jiné upozornil na to, že fatální následek nastal jen u jednoho z pěti spáchaných skutků. Přihlédnout bylo podle něj nutné i k tomu, že Janák se k trestné činnosti přiznal a že Janáková doposud nebyla trestaná.

Nejzávažnější zločin spáchali Janákovi 31. července 2017, kdy zavraždili padesátiletého sběratele mincí a známek z Prahy. Pod záminkou, že mají na prodej předměty k rozšíření jeho sbírky, jej vylákali na schůzku a Janáková ho při společné jízdě autem střelila poblíž Lázní Bělohrad zezadu do hlavy. Janák pak tělo odtáhl do kukuřičného pole a muži sebral telefon, doklady a 34 000 korun.

Vraždě předcházely čtyři další skutky, u nichž byl motivem rovněž finanční zisk. Dvakrát se manželé neúspěšně pokusili zavraždit svého zaměstnance z herny v Nové Pace. Navedl je k tomu spoluobžalovaný Martin Herzán, který uzavřel se zamýšlenou obětí životní pojistku a s Janákem se domluvil, že se o peníze vyplacené pojišťovnou rozdělí. Herzán si za návod k vraždě odsedí osm let. Skutek byl podle senátu „sofistikovaně naplánovaný, avšak břídilsky provedený“.

Připravovali další loupežné vraždy

Janák zaměstnance nejprve v noci vylákal na opuštěnou silnici pod záminkou, že půjdou společně vykrást kostel. Muže se na místě snažil přejet autem, způsobil mu však jen pohmožděniny a oděrky. Ani napodruhé, kdy manželé podali zaměstnanci kávu s rohypnolem a poté jej nechali havarovat s vozem, plán nevyšel – muž opět vyvázl s povrchovými zraněními.

Janákovi podle verdiktu připravovali ještě další dvě loupežné vraždy, a to sběratelů, které si vyhlédli prostřednictvím internetových inzerátů. Chtěli je vylákat na opuštěná místa, kde je Janáková měla střelit zezadu do hlavy v okamžiku, kdy si muži budou prohlížet domnělou sbírku v kufru auta. První sběratel schůzku na poslední chvíli zrušil. Druhému zachránilo život to, že Janákovi napsal, že přijede bez peněz a nabízené předměty chce nejprve vidět.

Janák se přiznal při policejních výsleších a usvědčil i svou ženu a Herzána. Jeho manželka si ve vazbě našla nového partnera, a proto se rozvedli. Soudce podotkl, že bez mužova doznání by se čtyři nedokonané vraždy zřejmě nepodařilo objasnit. Právě z toho důvodu mu odvolací senát uložil mírnější trest než Janákové.

Při hlavním líčení Janák svou výpověď změnil v tom smyslu, že zamýšlel loupit, ne vraždit. Jeho advokátka poukazovala na to, že klient byl ve vleku manželky a že by při své naivitě a jednoduchosti nedokázal podobné činy zinscenovat. Právnička Janákové naopak uváděla, že klientku dostalo do těžké životní situace jejího manželství a k použití zbraně ve zkratu ji dohnala agresivita manžela. Janáková se k vraždě doznala, vinu u zbylých čtyř skutků popřela.

Doživotí lze podle trestního zákoníku uložit tehdy, pokud to vyžaduje účinná ochrana společnosti a zároveň pokud je spáchaný zločin mimořádně závažný kvůli zvlášť zavrženíhodné pohnutce, způsobu provedení nebo zvlášť těžkému následku. V současné době si tento nejpřísnější možný trest odpykává 44 mužů a tři ženy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Polsko chce vyšetřovat sedm soudců a žalobců za činy za komunismu

Pomůžu vám ke zbraním, řekl šéf pražských muslimů. Ti se od něj distancovali

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.