A zase odklad. Výměny Babišových ministrů zdržely aukci kmitočtů
Aukce kmitočtů
Měla to být vláda odborníků, která nahradí politická nemehla. Neustálá rotace ministrů na resortu průmyslu a obchodu však přispěla k tomu, že došlo k dalšímu zdržení aukce kmitočtů, která má přinést na český trh nového operátora a síť 5G. Nyní se aukce posouvá na jarní měsíce, kdy se však žádný zřetelný posun nemusí očekávat. Předseda sněmovního podvýboru pro telekomunikace Martin Jiránek (Piráti) varuje před chaosem, který se projevuje neustálým oddalováním aukce.
Nejedná se přitom o první zdržení. Původně totiž Český telekomunikační úřad počítal s vyhlášením výběrového řízení na podzim minulého roku. Tehdy se ministerstvo průmyslu rozhodlo pro odklad kvůli pokračujícímu řízení Evropské komise ohledně sdílení sítí mezi operátory O2 a T-Mobile, které napadl Vodafone. Další zdržení pak nastalo v pondělí, kterému předcházel odchod ředitele ČTÚ Jaroslava Nováka.
Podle šéfa podvýboru pro telekomunikace Martina Jiránka je důvodem i velká fluktuace ministrů, kteří mají rozdílné požadavky a podmínky pro aukci. „Za dobu co se aukce připravuje, se vystřídali čtyři ministři. Resort průmysl dodnes neví, co chce. Buďme rádi, že zde máme Český telekomunikační úřad, který aukci připravil a podle mého odvedl dobrou práci. Ministerstvo spolu s premiérem chrlí tři roky zprávy o tom, jak jsou drahá data. Nejsou však schopní v posledním půlroce aktivně vyhledávat zahraniční zájemce,“ řekl pro Echo24 Martin Jiránek.
Podle něj je největší chybou to, že podmínky aukce se připravují veřejně již dva roky a ministerstvo k nim celou dobu mělo přístup. „Proč pár dnů před spuštěním se začnou měnit? To mi hlava nebere,“ řekl dále Jiránek. S ním se shoduje i místopředseda podvýboru a jeden z podporovatelů vlády Leo Luzar (KSČM), podle kterého je vysoký počet odchodů z čela resortu jedním z problémů. Komunistický poslanec však považuje odchod ředitele Nováka za správnou volbu.
Ministr průmyslu Karel Havlíček uvedl, že za odkladem aukce je nutnost zabezpečit kvalitní konkurenční prostředí. Podle jeho slov je nutné, aby se zapojilo více společností, které by trhem zahýbaly a zvýšila se konkurence a tím by došlo ke snížení cen datových služeb. „Proto máme snahu, aby se vypsaly nové podmínky aukce tak, aby nalákaly větší množství operátorů. Odklad je otázka tří až pěti měsíců. Musí to projít řádnou konzultací a doporučujeme aplikovat varování Evropské komise ohledně sdílených sítí,“ uvedl Havlíček.
Podle Jiránka však není příprava aukce otázkou pár měsíců. „Během přípravy aukce se dotčené instituce, včetně ministerstva, mohly k podmínkám aukce celou dobu vyjadřovat a navrhovat vylepšení. Ministerstvo tak učinilo až nyní, kdy už aukce měla startovat. Celý proces tak provází chaos a účastníci aukce ani veřejnost nemají o krocích vlády přehled,“ uvedl Jiránek.
Čtvrtý operátor na trhu
Od aukce kmitočtů se očekává razantního snížení cen za volání a využívání dat. Podle dřívějších informací ministerstva průmyslu a obchodu mají o mobilní sítě zájem investoři ze Spojených států a Jižní Koreje. O aukci však podle vlády měl zájem pouze jeden jediný zájemce.
V okolních státech však čtvrtý operátor na trhu prospěl. Ke snížení cen došlo například Itálii a ve Francii, kde na trh vstoupil operátor Free Mobile. Stejně jako v Itálii dosáhl nový operátor úspěchu díky nízkým cenám a už v prvních letech sebral svým konkurentům miliony zákazníků. Free Mobile v současnosti nabízí neomezený tarif s 50 GB dat za cenu 230 Kč (8,99 euro). Během prvního roku vstupu čtvrtého operátora klesly ceny tarifů ve Francii o 27 procent. V Nizozemsku se po vstupu čtvrtého operátora na trh snížily ceny za šest let o více než polovinu.
Sousední Polsko patří k několika státům v Evropě, kde mohou lidé využít neomezená mobilní data. Na jejich trhu přitom působí stejní operátoři, jako v České republice.