KSČM je demokratická strana, míní Babiš. Situací v Praze je zklamán

Premiér Babiš v rozhovoru pro MfD

KSČM je demokratická strana, míní Babiš. Situací v Praze je zklamánNOVÉ
Premiér Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

jhr Echo24

Komunisté jsou demokratická strana, která umožnila vznik vlády, obhajuje spolupráci s KSČM premiér Andrej Babiš. V sobotním rozhovoru s deníkem MF DNES se také opřel do minulého vedení jeho koaličního partnera, sociální demokracie. Šéf ANO také přiznal, že hnutí jedná o výměně jedničky pražské kandidátky pro komunální volby, kde by měl poslance Patrika Nachera vystřídat ředitel Fincentra Petr Stuchlík. Vysvětlil, že hledá nové tváře pro Prahu: „Naše působení v Praze nebylo ideální, čekali jsme od toho víc.“

„KSČM je přece dneska demokratická strana. Lidi ji volí, jsou ve Sněmovně. Ta situace vznikla jenom díky ODS. My s nimi měli 103 hlasů. Po volbách jsme je vyzvali ke spolupráci a ODS řekla, že jejich voliči nechtějí, aby šli do vlády s ANO. Ale proč nechtějí? Nerozumím tomu. Když chce ODS prosazovat program, tak to jde hlavně ve vládě,“ ohradil se Babiš proti komentářům, že ke vzniku stabilního kabinetu poprvé od sametové revoluce pomohli komunisté.

Premiér argumentoval tím, že to není poprvé, co měla komunistická strana hlas u důležitých rozhodnutí. „Vždyť si vzpomeňte, jakými hlasy byl zvolen prezidentem pan Václav Havel. A pan Václav Klaus,“ prohlásil s dodatkem, že šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek ještě coby předseda lidovců uvažoval o vzniku vládě podporované KSČM. Kalousek mu to v minulých dnech vyvracel.

Předseda ANO rovněž odmítl, že by komunisté měli výměnou za zdvižené ruce při hlasování o důvěře Babišovy vlády obdržet posty v dozorčích orgánech státních a polostátních podniků. „Ne, není o tom žádná debata,“ zněla jeho stručná odpověď. Stejně tak zavrhl informaci, že u něj měl prezident Miloš Zeman intervenovat, aby člen KSČM dostal místo v dozorčí radě energetické společnosti ČEZ.

Chovanec zradil, prohlásil premiér

Sdílnější byl Babiš v případě současné situace uvnitř sociální demokracie, jeho koaličního partnera. „Nechci komentovat lidi, kteří jsou mimo vládu. Ale přece to není o sociálních demokratech, ale o lidech,“ uvedl. Podle svých slov se choval „nestandardně vstřícně“, když si zvolil ministra vnitra Jan Hamáčka (ČSSD) dočasně pověřeného vedením české diplomacie, aby jej doprovázel na bruselském summitu NATO. Babiš podle svých slov předsedu sociálních demokratů představil řadě státníků, což jeho předchůdce Bohuslav Sobotka prý nedělal.

Podle premiéra je problém, že ČSSD nenahlíží na spolupráci s hnutím ANO jednotně. „Samozřejmě to je problém. Pokud to nebude fungovat a bude to drhnout při zákonech, tak to samozřejmě bude špatně a může to vztahy ve vládě poškodit. Ale oni všichni podepsali koaliční dohodu, i když asi čtyři s výhradou. Pokud by to chtěli bourat, bude mi to líto, ale pak by ta vláda měla problém,“ prohlásil. Babiš také řekl, že bývalý ministr vnitra Milan Chovanec zradil, když se nedostavil na hlasování o vládní důvěře. „Kdo jednou zradil, asi zradí vždycky. Ale to je jeho problém,“ prohlásil.

„Samozřejmě tam zůstává ta sobotkovsko-chovancovská klika. Probíhá tam nějaký vnitřní boj. Vnímám to. Ti, kteří prohráli volby, asi mažou schody novému předsedovi, který se správně rozhodl, že s námi půjdou do vlády. Budou vidět, budou mít témata a já doufám, že na naši spolupráci nebudou mít vliv třeba komunální či evropské volby,“ vidí situaci v ČSSD Babiš. Ve sporu o kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho premiér zopakoval, že nikdy na prezidenta Zemana kompetenční žalobu nepodá. Je podle něj na Hamáčkovi, aby Zemana přesvědčil, nebo hledal jiné řešení.

„Naše působení v Praze nebylo ideální“

Řeč zaběhla i na chystané pondělní hlasování pražské organizace hnutí ANO o kandidátovi na pražského primátora. Dubnové volby vyhrál poslanec a nestraník Patrik Nacher. On sám však v minulých dnech médiím potvrdil, že by jej v čele kandidátky měl vystřídat generální ředitel Fincentra a investor společnosti Fair Credit Petr Stuchlík. „Jméno pana Stuchlíka je ve hře, to je pravda,“ přiznal šéf ANO. „Vedeme o tom debaty. Je to o tom, abychom představili nějaké nové tváře, a Patrika Nachera nemůžeme považovat za úplně novou tvář, protože tam byl. I když neměl takový vliv. Kdyby ho měl, choval by se jinak,“ řekl.

„Naše působení v Praze nebylo ideální, čekali jsme od toho víc. Teď musíme přijít s nějakými novými tvářemi a vedeme o tom v rámci hnutí debatu. Jestli bude Patrik Nacher lídr, nebo nebude, to se rozhodne příští týden,“ uzavřel Babiš.

Čtěte také: Babiš sází v Praze na multimilionáře Stuchlíka. Je spojen s půjčkami s vysokými úroky

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.