Babiš sází v Praze na multimilionáře Stuchlíka. Je spojen s půjčkami s vysokými úroky

Babiš sází v Praze na multimilionáře Stuchlíka. Je spojen s půjčkami s vysokými úrokyNOVÉ
Petr Stuchlík Foto:

Foto: Printscreen z Youtube/ EFPA Česká republika

Domov

Komunální volby 2018

kvatk

Vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše vyměnilo kandidáta na pražského primátora pro nadcházející komunální volby. Poslance a nestraníka Patrika Nachera nahradí generální ředitel Fincentra a investor společnosti Fair Credit Petr Stuchlík. Fair Credit je společnost, která vydělává na krátkodobých půjčkách s vysokým úrokem.

Stuchlík je v současnosti generálním ředitelem Fincentra, jedné z největších společností zabývajících se finančním poradenstvím v Česku. Tu založil společně s podnikatelem Martinem Nejedlým v roce 2000 a v posledních letech dosahuje ročního obratu v řádech stovek milionů korun. Majoritní podíl firmy sice prodal, zůstal ale jejím generálním ředitelem. Prodej tehdy ocenil hodnotu společnosti na asi 1,2 miliardy korun, uvedly Lidovky.cz.

Stuchlík, kterého nyní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše vysílá do boje o Prahu, je spojen s investicí do společnosti Fair Credit, kde působí jako pasivní investor. Tato společnost je však známá tím, že půjčuje problematické krátkodobé půjčky do 150 tisíc korun s úrokem až 56 procent a RSPN (tedy roční procentní sazbou nákladů) až 82 procent. Člověk, který si u firmy půjčí 150 tisíc se splatností 36 měsíců, zaplatí dohromady téměř 333 tisíc.

Společnost Fair Credit navíc získala licenci ČNB nutnou k poskytování půjček tím, že koupila poskytovatele půjček M – Profin s licencí ČNB. Převzetí poskytovatele nebankovních půjček M – Profin Fair Credit dokončila letos na jaře.

V obchodním rejstříku firmy zapsán Stuchlík není, ale před rokem a půl pro Reportér Magazín uvedl, že ve společnosti působí jako pasivní investor. „Fair Credit má vlastní dobrý management a my tam působíme jen jako pasivní investoři,“ uvedl Petr Stuchlík. Stuchlík investoval společně se svým životním partnerem Davidem Šimoníkem i do zakázkového krejčovství Le Premier Jakuba Lohniského, uvedl server Lidovky.cz. Šimoník je jinak mluvčím společnosti Kapsch, která usiluje o prodloužení výběru mýtného.

Stuchlík je také spolumajitelem Expresradia a rádia Classic FM.

Petr Stuchlík není jediný reprezentant hnutí ANO spojený s nebankovními půjčkami. Manžel exministryně spravedlnosti a poslankyně za ANO Taťány Malé podniká v oblasti insolvenčních řízení a nebankovních půjček. Manžel političky pracuje jako insolvenční správce v Brně. Zároveň je jednatelem společnosti Swisscredit, zaměřující se na nebankovní půjčky.

Původním lídrem v Praze byl nestraník Nacher

„Kandidátem na primátora a lídrem kandidátky bude pan Petr Stuchlík, ale definitivně to potvrdíme až v pondělí,“ potvrdil pro deník Echo24 poslanec Patrik Nacher (za ANO) informaci serveru Novinky.cz. V pondělí zasedá Výbor ANO a má rozhodnout o podobě pražské kandidátky pro podzimní komunální volby. Rozhodnutí mělo padnout už minulé pondělí, hnutí jej však nakonec o týden odložilo. Nacher sice v dubnu vyhrál stranické hlasování o pozici jedničky pražské kandidátky, aby však mohl být oficiálním lídrem, muselo by to schválit i vedení strany.

Komplikace při výběru kandidáta na primátora mělo ANO v Praze i před posledními komunálními volbami v roce 2014. Kandidátku v Praze měl původně vést bývalý primátor Jan Kasl, další variantou byla podnikatelka Martina Schopperová. Nakonec byla jedničkou Andriana Krnáčová, která se po vítězství ve volbách ujala postu primátorky. Letos kandidovat nehodlá, s politikou chce úplně skončit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: ANO odložilo debatu o pražské kandidátce na příští týden, jinde už rozhodlo

Vymění ANO kandidáta na primátora Prahy? Nachera může nahradit Stuchlík

Související články