Pravda o sovětském maršálu Koněvovi. Praha 6 odhaluje novou desku
“Uvádíme historii na pravou míru“
Zástupci ruské ambasády se snažili zabránit změně informací na desce pod sochou sovětského maršála Koněva různě, říká v rozhovoru pro deník Echo24 místostarosta Prahy 6 a radní pro kulturu Jan Lacina (STAN). „Nejdříve tvrdili, že je to válečný hrob a změny jsou nepřípustné, potom přišli vyjednávat k nám na radnici. Pak nabídli velké peníze na rekonstrukci sochy,“ říká Lacina. Neuspěli. V den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy bude nová informační deska odhalena. Nově vysvětluje Koněvovo působení na konci druhé světové války, při povstání v Maďarsku v roce 1956 i při vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.
Proč bylo potřeba doplnit informace k památníku maršála Koněva v Bubenči?
Původní formulace byly nepravdivé. Dřív na desce stálo, že Rudá armáda zachránila 9. května 1945 Prahu před zničením. To není pravda. Přijela den po kapitulaci, v závěru Pražského povstání, i když tu samozřejmě ještě byla německá vojska. Uvádíme historii na pravou míru. Socha maršála Koněva a původní informační deska pocházejí z roku 1980. Tehdy byla celá Koněvova historie už známá, socha nebyla produktem spontánního poděkování Rudé armádě. Bylo to razítko rozpínavosti tehdejšího sovětského impéria, s osvobozením to má pramálo společného. Kdyby tam byl místo toho památník Rudé armádě, který vznikl v roce 1946 či 1948 jako vděk za osvobození, asi by se nikdo tolik nepohoršoval.
Co se pod Koněvem tedy nově píše?
Čtyři podstatné věci z jeho kariéry. Nezpochybnitelná zásluha vojsk Rudé armády, která osvobozovala Československo v roce 1945. Přidáváme ale tři klíčové informace. Rok 1956, kdy Koněv v Maďarsku řídil potlačení povstání. Rok 1961, kdy v Berlíně velel stavbě Berlínské zdi. A také to, co vyvolává největší rozruch. Že v květnu 1968 zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
Proti novým informacím u památníku se ohradilo Rusko prostřednictvím své ambasády. Co mu vadilo?
Pomník s původní informační tabulkou pro ně znamenal značku, kam až sahalo někdejší sovětské impérium. Je to dokonalý příklad toho, jak se liší evropské liberálně demokratické myšlení od ruského a asijského. Pro Rusy musí být těžké pochopit, že stát a vláda nemůže zakázat samosprávě udělat takovou věc. Chtěli, aby nám výměnu informační desky vláda zakázala. Tehdejší ministr zahraničí Martin Stropnický jim rozumně odpověděl, aby nechali vyjádření vděku za osvobození Prahy na Praženech a že vláda nemá beztak jak zasahovat do rozhodnutí Prahy 6, v jejímž majetku socha je.
Jak se Rusové pokusili změně informací pod sochou zabránit?
Zkoušeli to různě. Nejdříve tvrdili, že je to válečný hrob a změny jsou nepřípustné, potom přišli vyjednávat k nám na radnici. Pak nabídli velké peníze na rekonstrukci sochy. Tentokrát ale souboj Lacina a Kolář (starosta Prahy 6 Ondřej Kolář – pozn. red.) versus Ruská federace Rusko prohrálo. Když o změně hlasovalo zastupitelstvo, rozhodnutí podpořila silná většina.
‚Jméno nezveřejňujeme z důvodu jeho bezpečnosti‘
Nový text o Koněvovi jste konzultovali s historiky?
O návrh textu jsme požádali jednoho odborníka. Někde se psalo, že to byl Jefim Fištejn, to je nesmysl. Text prošel posudkem dvou renomovaných institucí. Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a Vojenským historickým ústavem. Oba potvrdily správnost textu.
Kdo byl tedy ten historik, jenž text dával dohromady?
Jméno nezveřejňujeme z důvodu jeho bezpečnosti.
Proč?
Rozhodli jsme se tak v zájmu jeho bezpečnosti. Žijeme v době novičoku, v době, kdy se na území Česka pohybují agenti ruských tajných služeb a kdy prezident Miloš Zeman k výročí okupace nemravně mlčí. Nechceme autora předlohy ohrozit.
Téma osvobození Československa Rudou armádou je zjevně stále citlivé téma. Hodláte debatu dále rozvíjet?
Zkusím to popsat celé. Socha se řeší od roku 1990 od příchodu demokratických pořádků do Československa. Jsou tu dvě vzájemně znesvářené skupiny. Jedna říká, nesahejte na Koněva. Druhá říká, okamžitě ho odstraňte, byl to krvavý vrah. Odhalení nové desky k pomníku otevírá společenskou diskuzi. To je to nejcennější. O řadě věcí se ví málo. Jednotky Směrš například na konci války odvlekly stovky československých občanů ruského původu, imigrantů po roce 1917, na Sibiř do gulagů. Směrš byly zvláštní jednotky, jakási tajná policie v Rudé armádě.
Socha s původním textem v Bubenči byla řadu let. Co vyvolalo její změnu?
Byla to interpelace skupiny občanů na zastupitelstvu, říkají si Konzervativní klub. Skupina usilovala o úplné odstranění sochy maršála Koněva už dlouhá léta. Nevím, jak jsou spokojeni s naším řešením, ale je to určitě lepší, než kdyby se nestalo nic.