1 SPOR O SOVĚTSKÉHO MARŠÁLA

Hrdina, nebo grázl? Na Koněvův pomník přibude cedule

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Informační cedule, která doplní sochu sovětského maršála Koněva v pražských Dejvicích, by se zde mohla objevit už za několik měsíců. Podle radnice Prahy 6, která o instalaci cedule rozhodla na pátečním zasedání, by se tak mělo stát do konce letošního roku. Cedule bude připomínat stinné stránky vojenského působení slavného maršála a má usmířit jeho příznivce a odpůrce, kteří kvůli soše vedou dlouholeté spory. Podle předběžných ohlasů z obou stran však pouze přilije olej do ohně.

„Na pátečním výjezdním zasedání padlo rozhodnutí, že do konce roku 2015 doplníme sochu maršála Koněva o bronzovou desku,“ sdělil k tomu pro ECHO24.cz zástupce starosty Prahy 6 pro kulturu a památkovou péči Jan Lacina (STAN). Upozornil, že návrh na instalaci cedule ještě bude muset projít několika procedurami. Zatím prý ale neví o ničem, co by mělo umístění desky zabránit.

Bronzová deska u Koněvova pomníku bude kolemjdoucí informovat o stinných stránkách maršálovo minulosti. „Bude tam zmíněno potlačení maďarského povstání, dohled nad stavbou berlínské zdi a příprava srpnové invaze do Československa. Až se přiblížíme k realizaci, obrátíme se na odborníky, pravděpodobně z řad vojenských historiků, kteří nám pomůžou sestavit konkrétní text,“ dodal Lacina.

Informační cedule u maršálova pomníku má usmířit jeho příznivce, kteří si sochu přejí zachovat tak, jak je, a jeho odpůrce, kteří by ji chtěli odstranit úplně. Odpůrci reprezentovaní v tomto případě spolkem Konzervativní klub už dříve uvedli, že ceduli vnímají jen jako provizorní řešení. Se současným kompromisním řešením – tedy s instalací bronzové desky – tak podle předběžných ohlasů není spokojená ani jedna ze dvou znepřátelených stran.

‚Škodil nám na každém kroku‘

„Radnice se dohodla, že tam dají tu cedulku. My tomu ale nedáváme pokoj a chceme nadále interpelovat, aby tu sochu odstranili. Cedulka je taková… Je to jako když řeknete: ‚Máme tam sochu a připíšeme k ní, že to byl grázl.‘ Je to absurdní,“ okomentovala to pro ECHO24.cz Helena Frankenbergerová z Konzervativního klubu.

Její postoj tak ostře kontrastuje s místními zastupiteli za KSČM. „Ten pomník je pro nás – nejen pro komunisty, ale pro všechny slušné lidi – symbolem svobody, symbolem toho, na co se všichni v době nacistické okupace a v době probíhajícího teroru těšili. Že přijde mír a že přijde osvobození,“ sdělil k tomu pro ECHO24.cz zastupitel Prahy 6 za KSČM Ivan Hrůza. Zároveň připomněl, že komunisté organizují petici za zachování pomníku.

Tím, že komunisté připomínají Koněvovy zásluhy z druhé světové války, však ještě více dráždí jeho odpůrce. Podle nich se totiž kontroverze kolem někdejšího velitele 2. ukrajinského frontu nezačaly objevovat až po válce, ale už v jejím průběhu. „Především je lež to, že osvobodil Prahu. To není pravda – přišel až ve chvíli, kdy už byla Praha osvobozená,“ uvádí Frankenbergerová, čímž naráží na skutečnost, že sovětská vojska do Prahy dorazila až v samém závěru pražského povstání.

Stejně tak připomíná, že Rudá armáda se na osvobozených územích často chovala dosti nevybíravým způsobem a v lecčems si nezadala s německými okupanty. „Jeho vojska také znásilňovala a rabovala. To sice dělají všichni vítězové, ale nikdy nebyla taková spoušť jako za jeho vojsky. Škodil nám prostě na každém kroku od první republiky až po rok 1968,“ dodává k tomu bývalá zastupitelka Prahy 6.

Koněvovi podřízení unesli stovky Čechoslováků

Proti tomu se však zase ohrazují komunisté, kteří to považují za znevažování válečných zásluh Sovětského svazu a vzkazují, že se proti instalaci cedule budou bránit. „Postup, který bude spojen s tímto znevažováním samozřejmě nejenom politicky odsoudíme, ale budeme konat veškeré možné dostupné kroky k tomu, aby se zřídila náprava, aby k takovému znevažování nedocházelo,“ dodal Hrůza s dovětkem, že nevylučuje ani soudní cestu.

Podle Hrůzy by instalace informační cedule u pomníku maršála Koněva byla stejná, jako kdyby někdo usiloval o instalaci cedule u pomníku amerických vojáků kvůli tomu, že Spojené státy v závěru války bombardovaly území Československa, přičemž v mnoha případech umírali i čeští civilisté.

Nutno podotknout, že se proti umístění informační cedule nevymezují jen komunisté. Například Český svaz bojovníků za svobodu, tedy občanské sdružení, které sdružuje účastníky odboje z druhé světové války a jejich pozůstalé, považuje instalaci cedule ze „kontraproduktivní“. Náměstí Interbrigády si v současné podobě koneckonců oblíbila i Armáda České republiky, která zde koná pietní akty u příležitosti výročí konce války.

Zvláštní kapitolu v celém sporu o Koněvovu sochu pak představují násilné repatriace z léta 1945. Jednotky sovětské vojenské kontrarozvědky zvané Směrš tehdy unesly několik stovek československých občanů a odvlekly je do SSSR, kde zpravidla skončili v gulagu. Tyto jednotky byly na území Čech podřízené právě maršálu Koněvovi, což mu nyní vytýkají jeho odpůrci. Rozhodující slovo při repatriacích však měla Moskva a Koněv sám se těchto jednotek podle některých historiků bál.

Nejedlý informační cedulku dostal

Spor o pomník maršála Koněva v pražských Dejvicích není nijak nový – boje o zachování nebo stržení sochy se s různou intenzitou vedou už od 90. let, doteď ale vždycky zůstalo jen u slov. Výjimku tvoří případy individuálního vandalismu, kdy se maršálova socha několikrát dostala do hledáčku neznámého útočníka. Naposled se tak stalo v listopadu loňského roku, kdy maršálovi někdo nasprejoval kalhoty na růžovo.

Přestože informační tabule v současné době budí silné vášně, samotný koncept není nijak nový. Například pomník literárního historika Zdeňka Nejedlého, který otevřeně sympatizoval s komunismem, nechala radnice jeho rodné Litomyšle po revoluci doplnit nápisem, kde se mimo jiné uvádí, že „rozmnožil i poškodil kulturu českou, přinesl poctu i úhonu rodnému městu, jež oceňuje dobré a zavrhuje špatné jeho skutky.“ I zde přitom byla ve hře úplná likvidace pomníku.

Socha maršála Ivana Štěpanoviče Koněva na pražském náměstí Interbrigády stojí od roku 1980. Maršál je zde zpodobněný v nadživotní velikosti přičemž v pravé ruce drží kytici šeříku – Pražané v květnu 1945 vítali Sověty právě rozkvetlými šeříky. V současné době je na podstavci sochy napsáno: „Významný vojevůdce, maršál Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Koněv, dvojnásobný hrdina Sovětského svazu a hrdina Československé socialistické republiky, velitel vojsk 1. ukrajinského frontu, která zachránila 9. května 1945 Prahu před zničením.“ Po válce vystřídal řadu vysokých vojenských funkcí, mimo jiné byl v roce 1955 postaven do čela Hlavního velitelství spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy.

Čtěte také: Socha čekisty Dzeržinského se možná vrátí do Moskvy

Obludnost, řekl Erdogan o soše a dal ji zničit. Teď musí sochaři zaplatit

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.