Socha čekisty Dzeržinského se možná vrátí do Moskvy
SOCHA MASOVÉHO VRAHA
Ruští komunisté jásají. Podařilo se jim totiž podniknout první krok v jejich plánu nechat znovu postavit sochu čekisty Felixe Dzeržinského na Lubjanském náměstí v Moskvě. Socha zakladatele ruské tajné policie stála před bývalým velitelstvím KGB až do roku 1991, kdy byla stržena. Vítězství komunistů zatím není definitivní, ale existuje reálná šance, že se Dzeržinskij po necelém čtvrtstoletí vrátí před „Lubjanku“, informuje na svém webu Rádio Svobodná Evropa.
Strhnutí sochy Felixe Dzeržinského v roce 1991 se stalo symbolem rozpadu Sovětského svazu a konce bipolárního světa. S tím, jak se v posledních měsících znovu začalo zvyšovat napětí mezi Východem a Západem, však Rusové stále častěji začínají vzpomínat na časy studené války a na symboly, které reprezentovaly silný Sovětský svaz.
Z této nostalgie kromě prezidenta Putina těží i ruští komunisté, kteří navrhli nechat znovu postavit sochu Felixe Dzeržinského, zakladatele obávané Čeky. Minulý čtvrtek zaznamenali určitý úspěch, když jim Moskevská volební komise povolila vypsat referendum, které by mělo rozhodnout, zda k obnovení sochy dojde, či nikoliv.
Rozhodnutí ještě není konečné a pro povolení referenda ho bude muset potvrdit Moskevská městská duma. Rádio Svobodná Evropa uvádí, že pokud se tak stane, budou moct komunisté začít sbírat podpisy potřebné pro vypsání referenda. Referendum bude celsotátní a s konečnou platností rozhodne o postavení sochy.
Samotná postava Felixe Edmundoviče Dzeržinského, zakladatele obávané tajné policie a přezdívaného „Železný Felix“, do značné míry rozděluje ruskou společnost. Po bolševické revoluci rozpoutal v Rusku v čele tajné policie teror, kterému padlo za oběť podle různých odhadů několik set tisíc lidí. Přesto je některými lidmi i dnes považován za hrdinu.
Ruská tajná policie Čeka v průběhu desetiletí prošla několika transformacemi a několikrát změnila jméno. Za vlády Stalina byla označována jako NKVD, za studené války užívala zkratku KGB. Po pádu komunistického režimu a rozpadu Sovětského svazu začala užívat označení FSB (Federální služba bezpečnosti).
Od začátku až do konce přitom ruská tajná policie sídlila v nechvalně proslulé „Lubjance“ – budově ze žlutých cihel na Lubjanském náměstí v Moskvě. V této budově ostatně sídlí i současná FSB. V posledních dvou „mutacích“ ruské tajné policie (KGB a FSB) během svého života působil i současný ruský prezident Vladimir Putin.
Snaha o opětovné postavení sochy Dzeržinského je zajímavé ještě z jednoho důvodu – Rádio Svobodná Evropa uvádí, že na tom samém místě by si Ruský vojensko-historický spolek přál postavit sochu Vladimira I. Tento panovník, známý rovněž jako Svatý Vladimir, je ikonickou postavou ruských dějin. Ruský server gazeta.ru tuto situaci vtipně okomentoval když uvedl, že na Lubjanském náměstí spolu zápasí dva zakladatelé – Felix, který založil ruskou tajnou službu a Vladimir, který založil ruskou civilizaci.