Nechtěný vozíčkář. Eurokandidát chtěl vidět losování čísel, na vnitro jej nevpustili

Zákaz vstupu vozíčkářům

Nechtěný vozíčkář. Eurokandidát chtěl vidět losování čísel, na vnitro jej nevpustiliNOVÉ
Jan Povýšil na vrátnici budovy Ministerstva vnitra Foto:

Foto: Twitter/ Evropa společně (ESO)

Domov

tk Echo24

Paralympijský medailista a kandidát na europoslance za hnutí Evropa společně (ESO) Jan Povýšil se chtěl podívat na losování čísel kandidátních listin pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční na konci května. Sledovat losovací akci ve druhém patře na ministerstvu vnitra mu však neumožnili kvůli invalidnímu vozíku. Povýšilovi totiž sdělili, že do vyšších pater budovy ministerstva vnitra vozíčkáři nemohou. Ministerstvo se paralympijskému reprezentantovi omluvilo, ale zároveň upozornilo, že Povýšila o zákazu předem informovalo.

Důvodem pro nevpuštění Povýšila na losování, které se konalo ve druhém patře, je provozní řád budovy ministerstva vnitra, který umožňuje vozíčkářům vstup pouze do přízemí kvůli bezpečnostním důvodům. „Provozní řád zakazuje vstup vozíčkářům? Jako vážně? Já se děsně nerad hádám s vrátnejma, ale tady si asi menší hádku neodpustím,“ napsal na svůj twitterový účet Povýšil.

Povýšil pro deník Echo24 řekl, že celou situaci považuje za „poloabsurdní drama“. „Představte si, že ve 21. století máte budovu, do které má vozíčkář zákaz vstupu. Já bydlel i ve starších domech a není problém se dostat i do Národního divadla či Vinohradského divadla, která jsou bezbariérová,“ doplnil pro Echo24 kandidát na europoslance a paralympijský medailista. V úvahu nepřicházelo ani to, že by Povýšila s vozíkem na losování vynesli ostatní lidé.

Paralympijskému medailistovi se ministerstvo vnitra za nevpuštění omluvilo. „Bohužel výšková budova z roku 1978, respektive provozní řád, umožňuje u evakuačních důvodů vstup vozíčkářů jen do přízemí,“ vzkázalo ministerstvo vnitra na Twitteru s tím, že zmocněnce hnutí Evropa společně, za které Povýšil kandiduje, předem o zákazu informovalo.

Deníku Echo24 Povýšil sdělil, že o zákazu vstupu vozíčkářů do budovy ministerstva vnitra věděl. „Měl jsem tu informaci předem. Přišlo mi to ale natolik absurdní, že jsem tomu nevěřil,“ řekl pro deník Echo24 Povýšil. Dvojka kandidátky hnutí Evropa společně tak po dobu losování zůstala před budovou ministerstva vnitra a na losování se šel podívat pouze bývalý šéfredaktor Českého rozhlasu – Vltava Petr Fischer, který také za hnutí kandiduje.

Hnutí Evropa společně (ESO) založil v letošním roce europoslanec Jaromír Štětina. Ten byl původně zvolen za společnou kandidátku TOP 09 a hnutí STAN, ale s nyní kandiduje se svým vlastním hnutím kvůli rozporu s nynějším předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem, který je taktéž europoslanec a v letošních volbách obhajuje svůj mandát. Kandidátka hnutí díky vylosování dostala číslo 37.

Jan Povýšil je český paralympijský reprezentant v plavání. Na invalidní vozík je upoután od nehody v aquaparku z roku 1997, když mu bylo patnáct let. Účastnil se několika Paralympijských her, přičemž na nich získal hned pět bronzových medailí. Svou první získal již na paralympijských hrách v Sydney v roce 2000, tu poslední pak na londýnských hrách v roce 2012. Hned tři bronzové medaile získal před téměř jedenácti lety na Paralympijských hrách v Pekingu. V roce 2017 se navíc stal mistrem světa.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Soukup, Štětina, Telička. Zakládat hnutí je „in“. Sólistům se do politických stran nechce