Z Íránu se vrátilo domů 700 000 Afghánců

Afghánská migrace

Z Íránu se vrátilo domů 700 000 AfgháncůNOVÉ
Afghánci Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Více než 700 000 Afghánců se letos vrátilo domů z Íránu, kam odešli za prací a který se nyní potýká s hospodářskými problémy způsobenými obnovenými sankcemi, informovala agentura Reuters s odkazem na organizaci OSN pro migraci. Podle kritiků se Afghánistán může stát vedlejší obětí protiíránských sankcí.

Zpráva Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která monitoruje období do 1. prosince, hovoří o 752 325 Afgháncích, kteří se vrátili do vlasti z Íránu a Pákistánu, přičemž 721 633 připadá na afghánského západního souseda.

„Neoficiální návraty zejména z Íránu zažívají v posledních letech silný nárůst. Zčásti jsou způsobené současnými politickými a ekonomickými problémy v Íránu, včetně až 70procentní devalvace měny,“ uvádí zpráva IOM. Dodává, že poptávka po afghánské práci v íránské šedé ekonomice prudce opadla. „Všichni Afghánci obyčejně každý měsíc posílají část svých výdělků zpět domů. Na samotnou afghánskou ekonomiku, kterou už tak sužují sucha v provinciích Herát, Badghís a Ghór, to má okamžité neblahé dopady.“

Podle zpráv íránských médií se mnoho Afghánců vrátilo domů. Část z nich se ale také snaží dostat do Turecka a následně do Evropy.

Írán se v roce 2016 vymanil z mezinárodních sankcí, které na něj uvalily světové velmoci ve snaze zastavit jeho jaderný program. Americký prezident Donald Trump však v květnu od dohody s Íránem odstoupil a v několika fázích obnovil rozsáhlé sankce. Nejvíce islámskou republiku postihly obchodní restrikce cílící na ropný průmysl a bankovnictví, které začaly platit 5. listopadu.

Jan Egeland z nevládní organizace Norwegian Refugee Council uvedl, že nárůst amerického tlaku na Írán způsobí Afghánistánu problémy. „Trumpovy sankce způsobí škody íránské ekonomice, což se už děje. Ti, jejichž životů se dotknou (sankce) jako první, jsou afghánští registrovaní i neregistrovaní uprchlíci a migranti.“

Stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) varovala, že se Afghánistán stává nechtěnou vedlejší obětí obnovených amerických sankcí proti Íránu. Kromě návratu dělníků utrpí i afghánský zahraniční obchod. Spojené státy jsou si toho vědomy, a proto ministr zahraničí Mike Pompeo udělil v listopadu výjimku ze sankcí pro přístav na východě Íránu, kde končí přepravní koridor vedoucí z vnitrozemského Afghánistánu.

Kromě komplikací pro afghánskou ekonomiku podle RFE/RF hrozí i reálné nebezpečí, že Írán v odvetě za sankce zintenzivní skrytou podporu pro radikální hnutí Tálibán, které bojuje proti vládě v Kábulu podporované americkou vládou.

Afghánistán trpí přibližně 40procentní nezaměstnaností a jeho ekonomika je životně závislá na pomoci zvenčí. Zemi navíc zasáhla největší sucha za poslední desetiletí.

Čtěte také: Írán představil nový torpédoborec domácí výroby

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.