Učitelé budou brát jako právníci či doktoři, sliboval Babiš. Vládní zdroje ale vyschly

Platy učitelů

Učitelé budou brát jako právníci či doktoři, sliboval Babiš. Vládní zdroje ale vyschlyNOVÉ
Předseda vlády Andrej Babiš Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

„Učitelé na tom musí být stejně jako právníci nebo doktoři. Finančně i společensky“. Touto větou oslovoval voliče předseda vlády Andrej Babiš při posledních sněmovních volbách. Podle něj je výše platů ve školství žalostná a může dojít k odchodu kvalitních učitelů. Předvolební slib však vzal za své, když vláda odmítla sněmovní usnesení, že by platy učitelů měly dosáhnout minimálně 150 procent průměrné mzdy nejpozději příští rok.

Andrej Babiš v knížce nazvané „O čem sním, když náhodou spím“ nasliboval všem voličům zlepšení podmínek, platů či životní úrovně. V kapitole věnující se pedagogům cituje Babiš bývalého šéfa České spořitelny a ekonoma Pavla Kysilku, který při jedné z mnoha konferencí prohlásil, že by učitelé měli dostat přidáno nejméně 50 procent navíc. „To by byla bomba. Padesát procent. Takže názor pana Kysilky podepisuju. Absolutně. Učitelé na tom musí být stejně jako právníci nebo doktoři,“ uvedl Andrej Babiš.

Platy učitelů se od Babišova vládnutí zvedly. Od ledna letošního roku o pouhých deset procent, kdy celá částka šla do tarifů a dalších pět procent do pohyblivé složky platu. Na příští rok se počítá s dalším patnáctiprocentním přidáním, kdy se má dělit stejným dílem odvody do tarifů a do odměn. Vládní prohlášení navíc obsahuje slib, že se do roku 2021 dostanou na 150 procent jejich výše za rok 2017.

Sněmovna k tomuto slibu v minulém týdnu přijala usnesení, že vláda navýší platy pedagogům tak, že se dostanou na 130 procent průměrné mzdy nejpozději příští rok. Další den však poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) zpochybnil hlasování a sněmovna hlasy vládních stran stanovisko odmítla. Se stanovisky sněmovny se však vláda Andreje Babiše nedrží. Už v minulém roce přijala dolní komora usnesení, že učitelé dostanou přidáno už od 1. září 2018, kdy začíná školní rok. Babišův kabinet se však odhodlal přidat pedagogům až od 1. ledna 2019.

Podle jednoho z místopředsedů školského výboru je zřejmé, že tímto krokem si chtěla vláda pouze vylepšit čísla na konci roku. „Dali prostě přednost slevám na jízdném i přesto, že nespotřebované výdaje mohly být použity na zvýšení platů už od prvního září. To je symbolické datum, protože je logické, že začíná školní rok. Zvednutí platů navíc vychází o patnáct procent, tedy stejná částka jako zavedení slevy na jízdném. Nicméně tím, že se nezvednou platy od září, ušetří stát několik miliard. Jejich výsledek hospodaření tím bude vypadat lépe. Podle mě chtějí mít pouze lepší čísla,“ řekl dříve pro Echo24 Lukáš Bartoň.

Vládní zdroje vyschly

Vláda navíc bude mít velké problémy dodržet slib o navýšení platů. Kvůli oslabující ekonomice a vládním škrtům jsou platy pedagogů velmi ohrožené. Na příští rok ministr školství Robert Plaga dříve počítal, že bude třeba navýšení rozpočtu resortu o zhruba 16 miliard korun. Výhled státního rozpočtu však podle společnosti EDUin počítá s navýšením o pouhé 2,5 miliardy korun.

S navýšením platů nepočítá ani střednědobý výhled rozpočtu na roky 2019 až 2021, který byl vypracovnán loni. V letošním roce má ministerstvo školství vyčleněno na platy pedagogů 98 miliard, v příštím roce podle střednědobého odhadu 100 miliard korun. Stejná částka je pak napsána i na rok 2021. Podle dřívějšího vyjádření ministra školství je to tím, že peníze vláda hledá. Pedagogická komora dříve také upozornila, že se nepočítá s větší finanční podporou regionálního školství.

Ministr školství Robert Plaga však uvádí, že závazek ve vládním prohlášení je splnitelný. Platy v pedagogickém sektoru by se tak za dva roky měly pohybovat okolo 45 až 46 tisíci korunami. „ Závazek držíme,“ prohlásil ministr. Loni podle Plagy platy v regionálním školství meziročně vzrostly reálně o 11 procent a průměr v regionálním školství činil 35 089 korun. Za posledních pět let představovalo zvýšení podle Plagy 31 procent.

Výše platu však v porovnáním s průměrnou mzdou velmi pokulhává. „Plat učitele byl v roce 2012 o více než 2800 korun vyšší než průměrný plat. Dnes je to o 120 korun. To je výsledek vlády ANO, ČSSD a KSČM. Ve sněmovně kecy o tom, že plat učitelů naroste na 130 procent průměrného platu, ale realita je zcela jinde, uvedl poslanec TOP 09 Vlastimil Válek

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Vláda potřebuje pro své sliby nové zdroje. Na škrty v rozpočtu mohou dojet učitelé

Přidejte učitelům, vyzvala sněmovna vládu. O den později otočila

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články