1 Summit Putina s Trumpem

Trump a Putin plánují společný summit, hostit ho bude třetí země

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Rusko a Spojené státy se dohodly na uspořádání vrcholné schůzky svých prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Oznámil to Putinův poradce Jurij Ušakov, podle něhož podrobnosti oznámí ve čtvrtek ve svých prohlášeních Kreml a Bílý dům.

Ušakov informoval o výsledcích dnešního jednání Putina s Trumpovým poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem v Moskvě. V této souvislosti podle agentury TASS poznamenal, že schůzka přinesla to, s čím obě strany také počítaly.

Pokud jde o chystanou schůzku prezidentů, Ušakov řekl, že byla vybrána třetí země, ale která, neupřesnil. Setkání, jak poznamenal, „nepochybně několik hodin zabere“. Kromě rozhovoru samotných prezidentů „tváří v tvář“ se počítá i s pracovní snídaní a se společnou tiskovou konferencí.

Putin a Trump se podle vyjádření Ušakova mohou také dohodnout na společném prohlášení, které zahrne aktivity Ruska a Spojených států při zajišťování mezinárodní bezpečnosti.

Ušakov rovněž uvedl, že podrobnosti k rusko-americkému summitu by měl ještě osobně projednat s Boltonem. Putinův poradce mimo jiné také dodal, že v rámci příprav této události se mohou sejít i ministři zahraničí obou zemí Sergej Lavrov a Mike Pompeo.

Americký prezident poletí v červenci do Evropy na summit NATO, kterého se zúčastní 11. a 12. července, a v pátek 13. července bude na návštěvě v Británii. Rakouský list Kronen Zeitung s odvoláním na své zdroje napsal, že Trump s Putinem by se mohli sejít 15. července ve Vídni.

Co se týká dnešního setkání Putina s Boltonem, poradce šéfa Kremlu podle agentury TASS uvedl, že též hovořili o strategické stabilitě ve světě, o kontrole jaderných zbraní a obecně o odzbrojovací problematice. Zabývali se také regionální tématikou s důrazem na Sýrii, „vnitroukrajinskou“ krizí, Severní Koreou a situací v souvislosti s rozhodnutím USA odstoupit od jaderné dohody s Íránem.

Na druhé straně nemluvili o amerických sankcích vůči Rusku ani o obnovení činnosti diplomatických zastoupení obou stran a o početním stavu jejich pracovníků.

Ušakov také mimo jiné připomněl Putinova slova na začátku rozhovoru s Boltonem o připravenosti Ruska podělit se o zkušenosti s pořádáním nynějšího mistrovství světa ve fotbale. Ruský prezident to řekl v souvislosti s tím, že USA bylo společně s Mexikem a Kanadou svěřeno pořádání světového šampionátu v roce 2026.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Schůzka za 265 milionů. Singapur vyčíslil cenu setkání Trumpa s Kimem

Ronaldo a Robbie Williams zahájili fotbalový šampionát v Rusku, promluvil i Putin


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.