1 Summit Putina s Trumpem

Trump a Putin plánují společný summit, hostit ho bude třetí země

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Rusko a Spojené státy se dohodly na uspořádání vrcholné schůzky svých prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Oznámil to Putinův poradce Jurij Ušakov, podle něhož podrobnosti oznámí ve čtvrtek ve svých prohlášeních Kreml a Bílý dům.

Ušakov informoval o výsledcích dnešního jednání Putina s Trumpovým poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem v Moskvě. V této souvislosti podle agentury TASS poznamenal, že schůzka přinesla to, s čím obě strany také počítaly.

Pokud jde o chystanou schůzku prezidentů, Ušakov řekl, že byla vybrána třetí země, ale která, neupřesnil. Setkání, jak poznamenal, „nepochybně několik hodin zabere“. Kromě rozhovoru samotných prezidentů „tváří v tvář“ se počítá i s pracovní snídaní a se společnou tiskovou konferencí.

Putin a Trump se podle vyjádření Ušakova mohou také dohodnout na společném prohlášení, které zahrne aktivity Ruska a Spojených států při zajišťování mezinárodní bezpečnosti.

Ušakov rovněž uvedl, že podrobnosti k rusko-americkému summitu by měl ještě osobně projednat s Boltonem. Putinův poradce mimo jiné také dodal, že v rámci příprav této události se mohou sejít i ministři zahraničí obou zemí Sergej Lavrov a Mike Pompeo.

Americký prezident poletí v červenci do Evropy na summit NATO, kterého se zúčastní 11. a 12. července, a v pátek 13. července bude na návštěvě v Británii. Rakouský list Kronen Zeitung s odvoláním na své zdroje napsal, že Trump s Putinem by se mohli sejít 15. července ve Vídni.

Co se týká dnešního setkání Putina s Boltonem, poradce šéfa Kremlu podle agentury TASS uvedl, že též hovořili o strategické stabilitě ve světě, o kontrole jaderných zbraní a obecně o odzbrojovací problematice. Zabývali se také regionální tématikou s důrazem na Sýrii, „vnitroukrajinskou“ krizí, Severní Koreou a situací v souvislosti s rozhodnutím USA odstoupit od jaderné dohody s Íránem.

Na druhé straně nemluvili o amerických sankcích vůči Rusku ani o obnovení činnosti diplomatických zastoupení obou stran a o početním stavu jejich pracovníků.

Ušakov také mimo jiné připomněl Putinova slova na začátku rozhovoru s Boltonem o připravenosti Ruska podělit se o zkušenosti s pořádáním nynějšího mistrovství světa ve fotbale. Ruský prezident to řekl v souvislosti s tím, že USA bylo společně s Mexikem a Kanadou svěřeno pořádání světového šampionátu v roce 2026.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Schůzka za 265 milionů. Singapur vyčíslil cenu setkání Trumpa s Kimem

Ronaldo a Robbie Williams zahájili fotbalový šampionát v Rusku, promluvil i Putin


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.