„Vylučujeme spolupráci s KSČM, SPD a ANO“. Piráti a STAN zveřejnili povolební strategii
POVOLEBNÍ CHOVÁNÍ PIRSTAN
Svržení agrofertizace a odmítnutí spolupráci s korupčníky. Piráti a Starostové vydali povolební strategii, v níž nastiňují své chování po volbách, ať vzejdou jako vítězové či poražení. Předem ostře odmítli spolupráci se „stranami s korupční minulostí“ nebo stranami „ohrožujícími liberální demokracii“. Vyloučili tak možnost sestavení vlády s SPD, KSČM a hnutím ANO. Oba subjekty v rámci koalice po volbách vytvoří samostatné poslanecké kluby.
Koalice Pirátů a Starostů v pondělí představila společnou povolební strategii. Jedná se o dokument určující možnosti a zásady spolupráce s dalšími sněmovními stranami po říjnových volbách do sněmovny. Koalice deklaruje, že podpora libovolné vlády by byla podmíněna tím, že do ní nebudou „nominováni lidé nekompetentní, s prokázanou korupční minulostí, nebo v trvalém střetu zájmů.“
Koalice, která v současných průzkumech bojuje s koalicí SPOLU o druhé místo v říjnových volbách, zároveň nepodpoří vládu s účastí subjektů „ohrožujících základy liberální demokracie nebo s historickým dědictvím likvidace demokracie v této zemi“. Ke stejnému závazku rovněž Piráti a hnutí STAN vyzývají ostatní demokratické strany.
Dokument zároveň deklaruje, že v neděli ihned po volbách zasedne koaliční rada, která ustanoví vyjednávací tým, v jehož čele bude stát kandidát koalice na předsedu vlády. Cílem koalice zůstává vítězství ve volbách a sestavení funkční vlády, která bude plnit schválený koaliční program.
Konec agrofertizace, hlásá Rakušan
„Stejně jako v roce 2017 zveřejňujeme i nyní povolební strategii, kterou se budeme řídit. Jako jediní dáváme vzkaz našim voličům, kterým otevřeným způsobem říkáme, co od nás mohou očekávat. Principiálně jsme se vždy vymezovali proti stranám i osobám, které jsou spojeny s korupční minulostí a střetem zájmů,“ řekl k dokumentu šéf Pirátů Ivan Bartoš.
„Odmítáme též spolupráci se stranami, které podrývají demokratické základy a nebudeme jednat s těmi, kdo si stát privatizovali pro vlastní podnikání. Vylučujeme proto spolupráci s KSČM, SPD i s ANO. Ke stejné deklaraci vyzýváme i ostatní demokratické strany,“ dodal Bartoš.
Předseda hnutí STAN Vít Rakušan uvedl, že cílem po volbách bude především zastavení agrofertizace státu v rukách premiéra Andreje Babiše. „Cílem vyjednávání o vládě bude dosáhnout co nejširšího naplnění priorit koalice Pirátů a Starostů a jejího volebního programu. A k prioritám patří konec zadlužování, konec chaotického rozhodování a vzdělaná společnost. Nepůjde nám o posty. Ale o budoucnost naší země,“ tvrdí Rakušan.
Společný volební štáb, různé poslanecké kluby
Součástí schválené strategie je i plán na vytvoření dvou samostatných poslaneckých klubů, které ale budou údajně postupovat jednotně při vyjednávání o zastoupení koaličních stran ve vedení sněmovny a o vládní koalici, v hlasováních o důvěře vládě, o státním rozpočtu a o dalších důležitých zákonech v rámci společného programu.
Dokument popisuje čtyři možné varianty povolebního uspořádání. V případě vládní účasti bude poměr míst ministrů mezi koaličními stranami odpovídat znění koaliční smlouvy. Výsledky voleb budou zástupci koalice sledovat na společném volebním štábu, odkud budou během volebního dne i noci komentovat aktuální vývoj.
V průzkumech vede ANO
Sněmovní volby by nyní vyhrálo vládní hnutí ANO s těsným náskokem na koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) na druhém místě a třetí koalici Pirátů s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). ANO by dostalo 25 procent hlasů, Spolu 22 procent a Piráti se STAN 21 procent. Uvádí to průzkum agentury Data Collect pro Českou televizi (ČT) z přelomu srpna a září. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a těsně také komunisté. Naopak nynější druhá vládní strana, ČSSD, by žádné poslanecké mandáty nezískala. Volby do Sněmovny se uskuteční 8. a 9. října.
Podle jiného modelu agentury STEM v neděli zveřejněného televizní stanicí CNN Prima News by také vyhrálo ANO, ale s výraznějším náskokem na ostatní koalice a strany. ANO by dostalo 32,4 procenta hlasů, druhé Spolu 20 procent a třetí Piráti se Starosty 18 procent. Také podle tohoto průzkumu by se do Sněmovny dostali ještě SPD a komunisté, zatímco ČSSD by už na poslanecké mandáty nedosáhla.