Co chystá Prymula: Zavření středních škol, zrušení tělocviku a hudebky a akce jen do 20 lidí

NOVÁ MOŽNÁ OPATŘENÍ

Co chystá Prymula: Zavření středních škol, zrušení tělocviku a hudebky a akce jen do 20 lidí
Ministr zdravotnictví Roman Prymula. Foto: REPRO / ČT24
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) zvažuje v rámci opatření proti šíření covidu-19 zavést omezení pro volnočasové aktivity na 10 až 20 osob, možnou výjimkou by mohly být svatby. Stejně tak možná přijdou i opatření ke středním školám, které by měly přejít na distanční výuku s výjimkou prvních ročníků. Na omezenou dobu by se mohla zrušit tělesná a hudební výchova, kde není možné používat roušky. S tím souhlasí i poslanec za TOP09 Vlastimil Válek, který s ministrem debatoval v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Prymula zdůraznil, že čím později se restriktivní opatření zavedou, tím déle budou muset platit. Společně s omezeními by chtěl představit i plán na delší dobu, který by ukázal, jak se situace může vyvíjet zhruba do Vánoc. „Pokud to opravdu chceme srazit, tak to musíme udělat,“ obhajoval dosavadní i plánované opatření proti šíření koronaviru. Podle něj bude zcela zásadní, aby lidé nová pravidla respektovali a dodržovali, jinak budou čísla jen narůstat.

Střední školy by tedy měly přejít na distanční výuku. Předměty jako tělocvik či hudební výchova, kde není možné nosit roušky, budou nejspíše dočasně zrušeny. I to je ale téma na diskuzi mezi resorty zdravotnictví a školství, konkrétně s ministrem školství Robertem Plagou (ČSSD). Výjimkou budou první ročníky středních škol, kde by zůstala prezenční výuka. Pro základní školy se distanční opatření v tuto chvíli neplánuje.

Prymula se také vyjádřil k otázce, kolik lidí by se mělo scházet v rámci volnočasových aktivit. „Budeme se pohybovat mezi deseti až dvaceti. Budou odlišnosti třeba pro svatby, kde to bude třeba třicet,“ dodal Prymula. K vyhlášení dalších opatření by mělo dojít ve středu či v pátek poté, co budou dále prodiskutována.

Ministr rovněž zopakoval, že je třeba posílit kapacity testování na covid-19. V současnosti se pohybuje kolem 23 000 denně, ministr očekává, že v řádu dnů by se mohlo dosáhnout 30 000 testů denně. Podle něj opatření mají sloužit ke snížení reprodukčního čísla šíření koronaviru, nyní je mezi 1,26 a 1,29.

Za klíčový problém ministr považuje kapacitu nemocničních lůžek vyčleněných pro pacienty s covidem-19, která se podle něj naplňuje, například v Praze je vyčerpána z 90 procent. Nyní začíná proces restrukturalizace lůžek, což může vést i k odkládání některých operací, uvedl Prymula.

Problém podle něj je i v tom, že některá lůžka pro akutní pacienty jsou obsazena lidmi, kteří akutní péči nepotřebují. „My tady hospitalizujeme spoustu sociálních pacientů, kteří by měli být v úplně jiných zařízeních, ne v zařízeních akutní lůžkové péče. A když to nějaký způsobem kvantifikujeme teď u covidu, tak to je plných 40 procent pacientů,“ řekl. Podle něj je třeba hledat způsoby, kam tyto pacienty přesunout. Jako možnost zmínil využití prázdných pavilonů v některých nemocnicích, které se rozšířily a nevyužívají všechny své budovy.

Mimořádný stav? Při výpadku lékařů a sester možná ano

„Pokud by se ukázalo, že je tam velký výpadek na straně zdravotnického personálu, tak by to znamenalo povolat někoho jiného. A to už by znamenalo nějakou formu mimořádného stavu (...). Kdyby se ukázalo, že opravdu chybí lidé, tak bychom museli uvažovat o nějakém mimořádném opatření,“ řekl řekl ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Pokud chce vláda nařídit pracovní povinnost, tak jí nic jiného nezbývá, protože ve standardním režimu už toto prostě nejde, upřesnil.

„A pokud bychom potřebovali personál odjinud, třeba ze škol, tak buď by to muselo být lokálně, ale já jsem přesvědčený, že to bude na celostátní úrovni, a pak je to nouzový stav,“ řekl. Lůžková kapacita v nemocnicích pro pacienty nakažené koronavirem je podle Hamáčka také zatím dostačující.

Podle ministra ale situace, kdy by muselo dojít k vyhlášení nouzového stavu, nenastane v následujících dnech. „Kritické scénáře ukazovaly na velký problém někdy v polovině října, tam ale zatím snad nejsme,“ uvedl Hamáček. „Pokud by to však začalo znovu růst po té exponenciále, tak se bojím, že jsme u nějakého mimořádného opatření dřív, protože to by znamenalo, že nám ta lůžka začnou docházet rychleji,“ dodal.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články