1 ÚTOKY VE ŠPANĚLSKU

Teroristický útok a autonehoda zalarmovaly Španěly, incidenty se obešly bez obětí

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Španělská policie na barcelonském předměstí Cornellà zastřelila muže, který se pokusil s nožem v ruce zaútočit na osazenstvo policejní stanice. Policie začala vyšetřovat čin devětadvacetiletého muže alžírského původu jako teroristický útok. Druhý incident s původně nejasným motivem, při němž vjelo v severošpanělském městě Casetas auto na chodník a zranilo tři lidi, byl podle listu La Vanguardia dílem opilého řidiče.

Alžířan při pokusu o útok na policejní stanici křičel „Alláhu akbar“ (arabsky Bůh je velký) a další slova, jimž policie nerozuměla, sdělil komisař barcelonské policie Rafel Comes. Podle televize RTVE měl útočník původem ze severoafrické země španělské doklady a žil trvale v Cornelle, sotva dvě minuty chůze od policejní služebny, na niž zaútočil.

Podle vyšetřovatelů nebyl členem žádné teroristické skupiny a jednal na vlastní pěst. Policisté několik hodin prohledávali jeho byt, v němž podle médií nenašli žádné zbraně ani výbušniny.

Comes řekl, že bezpečnostní dveře stanice byly před útokem zavřené. Útočník údajně opakovaně zvonil, aby byl vpuštěn dovnitř a s policisty uvnitř stanice hovořil prostřednictvím domovního telefonu. Poté, co se policisté rozhodli ho vpustit dovnitř, vytasil „velký nůž“ a učinil výpad proti policistům. Podle Comese to byl promyšlený útok. Jeden z policistů na útočníka vystřelil. Komisař potvrdil, že „v tuto chvíli“ policie incident považuje za teroristický čin.

Podle médií měl muž španělskou manželku, která po sňatku s ním konvertovala k islámu a začala si zahalovat obličej. List La Vanguardia napsal, že se pár z neznámých důvodů nedávno rozešel. Muž nebyl mezi podezřelými osobami sledovanými policií a ani podle sousedů nebyl ničím nápadný.

Policie uvedla, že incident se odehrál kolem 05:45 SELČ ve městečku Cornellà de Llobregat blízko Barcelony. Na místě zasahovaly záchranné služby a stanice byla uzavřena.

Španělské úřady posílily bezpečnostní opatření na regionálních policejních stanicích. S vyšetřováním pomáhají i zpravodajské služby. Ministerstvo vnitra řešilo možné zvýšení rizika teroristického útoku ze čtvrtého na nejvyšší pátý stupeň, nakonec se však rozhodlo ponechat jej na současné úrovni.

Další incident, u něhož bylo zprvu podezření na možný cílený útok, se odehrál ráno v městečku Casetas, kde automobil najel na chodník a zranil tři lidi. Řidiče, který po činu uprchl, se policii podařilo zadržet i s jeho partnerkou, jež ve voze rovněž jela. Po krevní zkoušce se ukázalo, že byl pětadvacetiletý muž opilý a měl v krvi i další návykové látky. Policie proto událost vyšetřuje jako dopravní nehodu.

Mezi zraněnými je i 45letý muž, který byl převezen do nedaleké nemocnice. Zbylí dva zranění byli převezeni do jiné nemocnice. O jejich stavu nejsou známy podrobnosti, podle webu 20minutos.es jsou však mimo ohrožení života.

Minulý pátek si Barcelona připomněla první výročí útoku islamisty, který v dodávce projížděl davem lidí na bulváru La Rambla. Zabil přitom 14 osob a více než stovku jich zranil. Comes dnes řekl, že policie nemá žádné důkazy o souvislosti mezi dnešním incidentem v Cornelle a loňskými útoky v Barceloně a v nedalekém Cambrils.

Čtěte dále: Příliv migrantů do EU? Podle Merkelové je vše možné vyřešit, státy ale musí spolupracovat

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.