1 Ochromená letecká doprava

Záškodníci s drony. Druhé nejvytíženější letiště v Británii bylo ochromeno

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Druhé nejrušnější britské letiště Gatwick jižně od Londýna částečně obnovuje provoz, naplánovaný je omezený počet příletů a odletů, uvedlo ve čtvrtek jeho vedení podle agentury Reuters. Doprava na něm je od středečního pozdního večera ochromená kvůli výskytu neznámých dronů. Problém se dotkl desítek tisíc lidí, z nichž mnozí cestovali na vánoční svátky.

Policii se zatím nepodařilo zjistit, kdo drony, které se několikrát objevily v bezpečnostní zóně letiště, řídí. Po zařízeních pátrají policejní odstřelovači i vojáci. Výkonný ředitel letiště Stewart Wingate ve čtvrtek řekl, že drony se objeví pokaždé, kdy se letiště pokusí obnovit provoz. Hovořil o „velmi cílené“ činnosti s účelem co nejvíce narušit provoz před vánočními svátky. Podle policie zřejmě nešlo o teroristický útok. „Jde ale rozhodně o záškodnictví, s jakým jsme se doposud nesetkali,“ prohlásil ministr dopravy Chris Grayling.

Podle šéfa provozu letiště Gatwick Chrisa Woodroofa tyto události ukazují, že je třeba „odvést pořádný kus práce“, aby se podařilo vyřešit bezpečnostní problém, jaký drony představují. Ve čtvrtek uvedl, že od začátku uzavírky z něj mělo odletět na 120.000 cestujících.

Lidé si stěžovali, že v části letiště je „příšerná zima“, další tisíce cestujících uvízly na různých místech v zahraničí, protože jejich spoje byly buď zcela zrušeny nebo přesměrovány.

Podle britských zákonů je zakázáno navádět drony do blízkosti menší než jeden kilometr od letiště. Hrozí za to pětileté vězení. Agentura Reuters připomíná, že v posledních letech, kdy prodej dronů zažil boom, se bezpilotní letouny staly vážnou bezpečnostní hrozbou pro letiště na celém světě. V Británii se mezi lety 2015 a 2017 skoro ztrojnásobil počet případů, kdy se dron jen těsně nesrazil s letadlem. Loni se takových incidentů stalo 92.

Kvůli problémům na letišti jižně od Londýna byl ve čtvrtek zrušen i jeden let do Prahy s přistáním v poledne, další dva s původními časy příletů 17:15 a 20:55 byly v podvečerních hodinách na webu pražského letiště vedeny jako zpožděné. Mluvčí letiště Roman Pacvoň ČTK informoval ještě o jednom zpožděném odletu.

Čtěte také: Stojíte v kolonách? Napište nám na kolaps@rsd.cz, vyzývá Ředitelství silnic a dálnic motoristy


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.