Jurečka prudce otočil. Zákaz stejnopohlavních manželství obětuje na oltář změny vlády
SPOLU A STEJNOPOHLAVNÍ MANŽELSTVÍ
Předseda lidovců Marian Jurečka se vylekal reakcí na sociálních sítích a za den otočil o 180 stupňů. Ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL – ODS a TOP 09 – nedovolili v případné budoucí vládě schválení manželství pro stejnopohlavní páry. V pátečním předvolebním rozhovoru s Deníkem N Jurečka uvedl, že si neumí představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě, kde by vládní koaliční většina něco takového schválila. Dodal, že na tom může ztroskotat i vytvoření vlády. Dnes na twitteru vzal svá slova zpět. O jeho pátečním vyjádření psalo Echo24 zde.
„Rozhodně nebudeme bourat šanci na změnu v naší zemi. Česká republika ji potřebuje, stejně jako potřebuje vládu, která se dokáže shodnout na těch největších problémech země a řešit je,“ uvedl. Dodal, že v otázce manželství pro všechny platí již v minulosti deklarované volné hlasování pro každého poslance koalice Spolu.
S odkazem na včerejší rozhovor chci všechny ujistit, že rozhodně nebudeme bourat šanci na změnu v naší zemi.
— Marian Jurečka (@MJureka) September 18, 2021
Česká republika ji potřebuje, stejně jako potřebuje vládu, která se dokáže shodnout na těch největších problémech země🇨🇿 a řešit je.
V pátečním rozhovoru Jurečka uvedl, že pro lidovce by bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice.
Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů. „Někdy se během rozhovoru nepodaří všechno dobře vysvětlit, a to moje včerejší vyjádření patří mezi ně. V otázce manželství pro všechny platí již v minulosti deklarované, co jsme za SPOLU řekli, a to že bude každý poslanec hlasovat podle svého uvážení,“ opravil se dnes Jurečka.
Jednou z možných variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají za tři týdny.
Předseda ODS Petr Fiala v páteční reakci na rozhovor uvedl, že v etických záležitostech vždy respektoval volné hlasování každého ze zákonodárců. „Nic na tomto svém přesvědčení nemíním měnit ani do budoucna,“ uvedl.
Uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry prošlo letos v dubnu ve sněmovně prvním čtením. Dolní komora zároveň podpořila zvýšení ochrany manželství výhradně jako svazku muže a ženy ústavním zakotvením. Poslanci už ale o předlohách před volbami nestihnou rozhodnout, v pátek skončila poslední řádná schůze sněmovny.