USA otevřou v zahraničí speciální centra. Mají bojovat proti ruskému vlivu

Proti vměšování do voleb

USA otevřou v zahraničí speciální centra. Mají bojovat proti ruskému vlivuNOVÉ 1
Svět

Echo24

Americké úřady se chystají v letošním a příštím roce otevřít v několika státech po celém světě centra pro boj proti ruskému vlivu v zahraničí. První pobočky by měly letos na jaře vzniknout v Pobaltí, Gruzii nebo na Balkáně. Zaměří se především na vměšování do volebních procesů. Napsal o tom v pondělí ruský list Izvestija s odvoláním na informované zdroje.

Podle deníku chce Washington vytvořit globální síť pro boj proti ruskému informačnímu vlivu, spolupracovat bude i s místními médii a nevládními organizacemi. Využívat přitom má i velké technologické společnosti, jako jsou Facebook, Twitter nebo Google. Testovat novou síť chtějí USA během březnových prezidentských voleb na Ukrajině nebo květnových voleb do Evropského parlamentu, píší Izvestija.

Zabránit vměšování do volebních procesů v zahraničí bude hlavním cílem amerických center, píše list. Kromě voleb na Ukrajině a do Evropského parlamentu budou příští rok sledovat i prezidentské hlasování v Kazachstánu, Moldavsku nebo na Srí Lance či parlamentní volby ve Venezuele, Gruzii, Litvě a Černé hoře.

„Hlavním úkolem center bude odhalit vliv Moskvy na veřejné mínění v těchto státech a bránit mu,“ prohlásil zdroj deníku. Podle něj v mnohých z těchto zemí žije určitá část populace, která se pozitivně staví k Rusku a jeho vládě a právě na ně se mají americká střediska zaměřit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Jeho MiGy tvořily protiváhu stíhačkám USA. Později chtěl Běljakov svrhnout Jelcina

Orbán označil své odpůrce v EU za užitečné idioty. Rozhovor pro Die Welt jako „maďarský manifest“