1 Více práce, více peněz

Němci chtějí pracovat až o 10 hodin týdně navíc. Láká je větší výdělek

NOVÉ

Témata: , ,

Na 2,4 milionu Němců chce více pracovat, v průměru o 10,9 hodiny týdně. Motiv je většinou jednoduchý – rádi by si vydělali více peněz. Přes milion jejich spoluobčanů by zase rádo mělo více volného času. Vyplynulo to ze zveřejněných údajů německého statistického úřadu.

Mnozí z těch, kteří by chtěli více pracovat, jsou osoby zaměstnané na částečný pracovní úvazek, s vysokým podílem žen. Během ankety provedené mezi zaměstnanci ve věku 15 až 74 let vyšlo najevo, že tito lidé spojují větší počet odpracovaných hodin s vyšším výdělkem a naopak.

Pokud by do ankety byli zahrnuti i nezaměstnaní, důchodci a takzvané „skryté rezervy“ zvýšil by se počet těch, kteří touží více pracovat, dokonce na 5,1 milionu, zjistil statistický úřad v červenci. Ve srovnání s rokem 2016 je jich o téměř sedm procent méně, díky hospodářskému boomu si totiž mnoho lidí mohlo práci najít.

Zhruba 1,4 milionu obyvatel Německa, kteří pracují, by měly rády více volného času. V průměru o 10,08 hodiny týdně, přičemž nyní prací tráví průměrně 41,8 hodiny týdně. Jejich počet se meziročně výrazně zvýšil – narostl o 20 procent. Podle norimberského Ústavu pro výzkum pracovního trhu (IAB) jsou mezi nimi převážně vysoce kvalifikovaní vedoucí pracovníci.

Češi v průměru stráví v práci zhruba o 14 procent víc času než Němci. Vyplývá to z analýzy ekonoma Aleše Michla pro společnost Anect. České mzdy jsou přesto ve srovnání s německými třetinové. Ve druhém čtvrtletí letošního roku si Češi v průměru vydělali necelých 32.000 Kč hrubého, Němci v přepočtu asi 95.500 Kč hrubého. Méně hodin v kanceláři a flexibilnější pracovní úvazky žádají často čeští absolventi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.