4 Erdogan v Německu

Kontroverzní návštěva v Německu: Erdogan otevře v Kolíně velkou mešitu

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , , ,

Mezi Tureckem a Německem podle kancléřky Angely Merkelové přetrvávají hluboké názorové rozdíly, které se týkají například svobody tisku nebo právního státu. Šéfka německé vlády to v pátek v Berlíně řekla po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Zdůraznila také, že požaduje propuštění Němců, kteří jsou v Turecku stále ve vazbě.

"Na jedné straně existuje společný strategický zájem na dobrých vztazích - i z německé strany. Na druhé straně jsou ale hluboké názorové rozdíly v otázkách o tom, jak vypadá demokratická, svobodná, otevřená společnost," uvedla Merkelová po asi hodinu a půl dlouhém jednání na společné tiskové konferenci.

"Ujistila jsem se, že budeme prosazovat zájmy tureckých obyvatel v Německu a zasazovat se o život bez diskriminace," řekla také kancléřka po jednání s tureckým prezidentem.

Na páteční tiskové konferenci nakonec nebyl turecký novinář Can Dündar, který byl v Turecku odsouzen a nyní žije v berlínském exilu. Erdogan údajně zvažoval, že nepřijde před novináře, pokud bude Dündar přítomen. Žurnalista své rozhodnutí zdůvodnil tím, že nechtěl, aby se tisková konference zrušila kvůli jediné osobě a aby jeho kolegové neměli možnost položit Erdoganovi kritické otázky. Jednoho z novinářů bezpečnostní složky během tiskové konference vyvedly. Měl na sobě tričko s nápisem "Svobodu pro novináře v Turecku".

Proti tureckému prezidentovi se v pátek protestovalo také v ulicích německé metropole. Na akci uspořádané pod mottem "Erdogan není vítán" na Postupimské náměstí přišlo v podvečer asi 1500 lidí, tedy výrazně méně, než se očekávalo. Na bezpečnost v celém Berlíně dohlíží přes 4000 policistů.

Turecký prezident se v pátek setkal také se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem, který při schůzce kritizoval zatýkání politických oponentů v Turecku. "Mám jako prezident této země starost o německé státní příslušníky, kteří jsou v Turecku ve vazbě z politických důvodů," řekl Steinmeier. Obavy má podle svých slov také o turecké novináře, odboráře, právníky, intelektuály a politiky, kteří jsou v Turecku ve vazbě.

V souvislosti s pokusem o puč z léta 2016 bylo v Turecku propuštěno ze zaměstnání či suspendováno na 160 000 lidí, včetně soudců, policistů či učitelů, z toho přes 50 000 lidí skončilo za mřížemi. Do vězení muselo také na 160 novinářů a kolem 150 médií muselo ukončit činnost. Také kvůli tomu v pátek někteří pozvaní němečtí politici nedorazí na slavnostní večeři, kterou pro Erdogana pořádá Steinmeier.

Třídenní návštěvu Německa, při níž panují mimořádná bezpečnostní opatření, zakončí Erdogan v sobotu otevřením jedné z největších evropských mešit v Kolíně nad Rýnem.

Čtěte také: Na obzoru převrat v Sasku? Nový šéf tamní frakce CDU nevylučuje budoucí koalici s AfD

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.